Přestože odborníci varují, že každé slibované vysoké zhodnocení investic je podezřelé, partě podvodníků se podařilo přesvědčit finanční poradce, aby nákup luxusních šperků a vzácných diamantů doporučovali svým bohatým klientům. Z nich pak vytáhli 30 milionů korun.
"Přibližně padesát dobře situovaných lidí investovalo do nákupu luxusních šperků, kdy jim bylo přislíbené zhodnocení jejich investice do 60 dnů. Jednoduše řečeno, klienti měli nakoupit šperky, a ty měli prakticky okamžitě prodat se zhodnocením. Nejdříve investice začínaly malými částkami s velmi rychlým a vysokým zhodnocení, a tím nalákali klienty na další, mnohem větší investování. Zhodnocení jejich investice mělo být až stoprocentní," popsala Minutovým zprávám policejní mluvčí Eva Kropáčová.
Podvodníci dokonce jako záruku dali investorům diamanty, které měly převyšovat jejich investici. Certifikáty dokladovaly, že se jedná o jedny z nejvzácnějších diamantů světa a pocházejí ze zavřeného dolu Argyle v Austrálii.
Jednalo se ale o mnohonásobně levnější běžné diamanty, které podezřelí nakupovali v eshopech a opatřili je falešnými puncy a certifikáty a vložili je do krabiček s pečetí. Stejně jako diamanty byly i nabízené šperky padělky.
Kriminalisté na podvod přišli při řešení jiného případu, kdy jeden z klientů investoval do nákupu stovky vozidel značky Mercedes, místo mnohonásobného výdělku ale nedostal nic.
Koncem roku kriminálka provedla několik domovních prohlídek v Praze a Středočeském kraji a zadržela pět osob, z nichž dvě byly hlavními organizátory. Při domovních prohlídkách zajistili padělané šperky, krabičky a certifikáty k diamantům, počítače a telefony. Za podvod teď pětici hrozí až deset let ve vězení.