Podvodníci vybrali ve falešných sbírkách 64 milionů

Nejrozsáhlejší případ sbírkových podvodů rozkryla policie. Podvodníci obelhali 40 tisíc lidí a vytahali s nich peníze pro nemocné děti, samoživitelky nebo dětské domovy.

Snímek obrazovky_13-12-2024_143526_www.youtube.com

Jedna z falešných nadací.
Zdroj: Policie ČR

  • Jedna z falešných nadací.
  • Zdroj: Policie ČR

Nejrozsáhlejší případ podvodu postavený na důvěře, solidaritě a lidském dobru – tak sami kriminalisté případ popisují. Skupina osob od roku 2020 vybírala od důvěřivých lidí peníze na nadaci pro hendikepované a nemocné lidi. Celý případ narostl do obrovských rozměrů. Kriminalisté díky velmi usilovné práci a kolegům z analytického oddělení propojili řetězec poškozených, kteří přispěli na podvodné sbírky. Kriminalisté jako první přišli na způsob, jak odhalit tyto podvody a připravili metodiku, na základě které nyní postupují i další kriminalisté v naší republice.

V roce 2020 se několik známých rozhodlo rychle vydělat peníze. Společně přišli na nápad, že založí nadaci pro nemocné a hendikepované lidi a začnou prostřednictvím telefonu obvolávat lidi a žádat je o příspěvek. V úplném začátku oni sami postupně obvolávali lidi ze seznamu, který získal jeden z podvodníků ve svém bývalém zaměstnání. Lidem vždy přeříkali věrohodnou historku, že zastupují nadaci a hledají dárce, kteří by přispěli třeba na vozík pro hendikepovanou holčičku, na rehabilitační pomůcky pro nemocného chlapečka, na vozidlo pro těžce nemocného a další podobné účely. V případě, že někdo projevil zájem o pomoc nemocným, podvodníci mu domů poslali dárek z chráněné dílny na dobírku, za který zaplatil předem dohodnutou částku, která měla sloužit jako příspěvek nadaci. Samotný dárek, balné a poštovné uváděli, že je na náklady nadace. Dárci tak zaplatili od několika stovek do několika tisíc korun. Chráněná dílna byla další výmyslem, předměty, které podvodníci zasílali, nakupovali ve velkoskladech za směšné částky nebo je vyráběli sami. Jednalo se například o vařečku, svíčku nebo malého andílka.

V okamžiku, kdy podvodníci zjistili, že je v naší zemi mnoho důvěřivých lidí, kteří jsou ochotni přispět na nemocné, svůj byznys rozjeli ve velkém. Pronajali si několik kanceláří, zřídili call centra a najali lidi, kteří měli za úkol pokračovat v obvolávání dárců. Jako odměnu dostávali podíl z každého zaplaceného balíčku. Skupina používala databázi přibližně jednoho milionu telefonních čísel, nadaci přispěl asi jeden člověk ze stovky oslovených.

Do současné chvíle se podařilo kriminalistům zjistit, že podvedli více než čtyřicet tisíc důvěřivých lidí a vybrali více než 64 milionů korun pro falešné nadace Nadační fond snů a nadějí, Nadační fond snů a nových nadějí a Nadační fond Happy Days Kids.

Část peněz používali na hrazení nákladů spojených s provozem call center a aby svou činnost co nejvíc zastřeli, malou část z vylákaných peněz používali na charitativní účely, což pak přes sociální sítě a webové stránky nadace prezentovala veřejnosti. Tím se snažili vzbudit důvěru u dalších dárců.

Kriminalisté obvinili deset osob pro podezření z trestného činu podvod. Protože se jednání dopouštěli jako organizovaná skupina a způsobili škodu velkého rozsahu, v případě odsouzení jim hrozí trest až deseti let.

Související

Střední škola řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou
Domácí

Nový studijní obor pro budoucí policisty bude otevřen v Jablonci nad Nisou

441923513_869150488583083_1552441234201890478_n
Domácí

Deštníkáři končí! Praha zakáže podomní prodej maskovaný za falešnou charitu

Podvodné SMS zprávy
Krimi

Investice skončily u podvodníků. Ženy přišly o více než čtyři miliony

žena telefon
Krimi

Podvodník připravil ženu o čtvrt milionu korun