Polsko je léta známé svým silně religiózním postojem, úzký vztah tamních lidí k církvi nezlomilo ani čtyřicet let komunistické nadvlády. Proto je pro řadu obyvatel šokující současný krok nové vlády premiéra Donalda Tuska, která rozhodla, že církve přestane dotovat ze státního rozpočtu. Církevní fond přitom v zemi existoval od 50. let. Tusk už zrušení církevního fondu oznámil a zároveň sdělil, že Poláci mohou při podpoře církve nově využít daňové odpisy. Duchovní chtějí o novém financování s vládou jednat, i když omezení podpory církví měla Tuskova Občanská platforma už ve volební programu.
Dalším krokem, který má vliv církve v Polsku omezit, je vyučování náboženství na základních školách. Nyní je zákonem dané, že dobrovolné hodiny náboženství budou školy poskytovat v rozsahu dvou vyučovacích hodin týdně. Tento počet chce Tuskův kabinet snížit na polovinu.
Podpora náboženství klesá i mezi samotnými Poláky. Jestliže před deseti lety se za věřící označovalo 90 procent obyvatelstva, dnes je to už o dvacet procent méně.