Extrémní sucho i povodně, hromadné vymírání druhů, stoupající hladina světového oceánu. To vše je za dveřmi podle zprávy, kterou vydala Organizace spojených národů ohledně plnění klimatických závazků z Paříže z roku 2015. Svět totiž tyto závazky neplní a pokud nepřijdou okamžité a razantní změny, může lidstvo v příštích letech pociťovat katastrofální následky. Největším problémem je podle zprávy OSN nedostatečné snižování emisí, jejichž množství je v ovzduší stále značně vysoké a nestačí ke zpomalení oteplování zeměkoule.
Zpráva hovoří o tom, že podle současných předpokladů teplota na Zemi stoupne v roce 2100 o 2,5 stupně, přestože na pařížském summitu se státy dohodly, že se pokusí oteplování udržet na hodnotě 1,5 stupně. Nedostatečné plnění klimatických závazků má být také hlavním tématem listopadové konference COP28 v Dubaji ve Spojených arabských emirátech.
OSN rovněž upozorňuje, že je třeba, aby emise do roku 2035 klesly o 60 procent. Pro jednotlivé státy to bude znamenat urychlené využívání obnovitelných zdrojů na úkor fosilních paliv jako je uhlí, zemní plyn a ropa, ačkoliv to bude znamenat velký zásah do jejich ekonomik.