Chronické podinvestování britské zdravotní služby NHS vede k předčasným úmrtím na vážné choroby, které by bylo možné vyléčit. Ve státech jako Německo, Rakousko nebo Belgie je úspěšnost vyšší. Vyplývá z nové studie zdravotnického think-tanku King’s Fund.
Britské zdravotnictví zaostává za podobně vyspělými zeměmi ve více ohledech. NHS má prý slabiny hlavně v léčbě rakoviny a srdečních chorob, a to i ve srovnání mezi zeměmi OECD. To vše způsobuje, že Britové mají nižší dobu dožití než řada jejich zahraničních vrstevníků.
Analytici tvrdí, že se ve zdravotnictví podprůměrně investuje do vybavení, například do magnetické rezonance, ale i do lidského kapitálu a platů, což způsobuje časté stávky. Jako problém autoři studie vidí i vysokou závislost na lékařském personálu, který své vzdělání získal v zahraničí.
Studie vychází v době, kdy si Spojené království bude připomínat 75 let od vzniku NHS, která občanům poprvé nabídla bezplatnou péči. Od té doby se však stala předmětem sporů a mluví se o nutnosti hlubších reforem.