Podíl obnovitelných zdrojů se má zdvojnásobit

Vláda schválila plán, který směřuje k dekarbonizaci ekonomiky do roku 2030.

fotovoltaika

Ilustrační foto.
Zdroj: PxHere

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PxHere

Jak česká ekonomika projde procesem dekarbonizace nastiňuje nový vládní Klimaticko-energetický plán. Ten představuje směr, jakým se bude ubírat česká ekonomika v následující dekádě, a přináší několik klíčových bodů. „Plán představuje výhled pro vývoj energetiky do roku 2030. Do té doby dojde k nárůstu spotřeby elektřiny přibližně o desetinu oproti současnosti. Na druhou stranu počítáme s výrazným poklesem spotřeby energie a se snížením výroby elektřiny z uhlí. Tyto změny by měl do velké míry vykompenzovat nárůst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Plán také klade důraz na energetické úspory, což znamená snížení energetické náročnosti české ekonomiky. To může zahrnovat lepší izolaci budov a účinnější využití energie ve všech oblastech. „Máme úspěšné programy podporující úspory energie i instalaci obnovitelných zdrojů, ale přesto míru kvalitních renovací budov musíme zvýšit až třikrát a stejně tak přidat i obnovitelné zdroje elektřiny i tepla,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že cílem České republiky je směřovat k dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

Nárůst spotřeby elektřiny je spojen s rostoucím trendem elektromobility a elektrifikace průmyslu. To bude vyžadovat silnou infrastrukturu a modernizaci energetického sektoru. Plán byl vypracován ve spolupráci s odborníky a bral v úvahu různé scénáře vývoje energetiky v zemi

Autor: Šimon Mitro

Související

Płock,_Orlen,_budynek_biurowy (1)
Ekonomika

Orlen zvýší těžbu plynu a postaví větrné farmy

topení
Světové dny Zdražování

Den šetření energií

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno