středa 2. dubna 2025

Počty poprav ve světě stouply o polovinu, nejvíc jich vykoná Čína

Množství poprav stouplo loni o 53 procent oproti roku předchozímu a je nejvyšší od roku 2017. Uvedla to Amnesty International. Nejvíc trestů smrti má Čína, podle odhadů poslala na popraviště tisíce lidí.

1280px-The_electric_chair_in_Auburn_State_Prison_LCCN2012646356

Elektrické křeslo.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Elektrické křeslo.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Uplatňování trestu smrti ale země drží v tajnosti, stejně jako Severní Korea a Vietnam. Všechny tři země trest smrti často využívají. Údaje nezahrnují ani utajované počty rozsudků smrti z Nigérie a Srí Lanky, tedy zemí, jejichž soudy je často udělují.

Trest smrt mají asi dvě desítky zemí, popravy loni obnovil Afghánistán, Kuvajt, Barma, Palestina a Singapur. Naopak zcela jej zrušil Kazachstán, Papua-Nová Guinea, Sierra Leone a Středoafrická republika. Rovníková Guinea a Zambie zrušily trest smrti za běžné zločiny a zachovaly ho pouze jako součást válečného práva.

Mimo Čínu se loni podle údajů Amnesty International prokazatelně odehrálo 883 poprav. Největší nárůst zaznamenaly země Blízkého východu a severní Afriky.„To ukazuje na bezohledné pohrdání lidským životem. Počet lidí, kteří byli zbavení života, v regionu dramaticky vzrostl; Saúdská Arábie popravila ohromujících 81 lidí během jediného dne. Naposledy Írán v zoufalé snaze ukončit lidové povstání popravil lidi jenom za to, že uplatňovali své právo na protest,“ řekla generální tajemnice organizace Agnès Callamard.

Trest smrti za drogové delikty uplatňuje Čína, Saúdská Arábie, Írán, Singapuru a pravděpodobně také Vietnam, tam jsou ale tyto údaje státním tajemstvím.

Nejvíce zemí popravuje odsouzené oběšením nebo zastřelením. Čína, Spojené státy a Vietnam pak rozsudky smrti vykonaly pomocí smrtících injekcí. Saúdská Arábie byla jedinou zemí, která při popravách praktikovala stětí hlavy. Oproti některým předchozím rokům nezaznamenala Amnesty žádné případy ukamenování.

I když současné mezinárodní právo trest smrti v některých situacích státům povoluje, zakazuje jeho určité formy, třeba veřejné popravy. To loni ignoroval Afghánistán a Írán. V Íránu také popravili nejméně pěti nezletilých odsouzenců. Japonsko, Maledivy a USA v několika případech popravily lidi s psychickými poruchami. Dalších 16 zemí popravovalo na základě neférového soudního procesu, Egypt, Írán, Saúdská Arábie a Jemen dokonce popravovaly své občany na základě přiznání vynucených mučením.

Související

Nový Textový dokument OpenDocument
Krimi Video

Japonec dostal miliony za téměř půl století za mřížemi

americké vězení
Krimi

Floridský vrah byl popraven za smrt 8leté dívky a její babičky

Gla7lR6XwAA1qfX
Zahraniční

Junovi za stanné právo hrozil trest smrti. Přesto soud nařídil jeho propuštění

pjimage-2020-08-02T174512.690-e1596604208828.original
Zahraniční

Mexický drogový král se chce dohodnout na vině a trestu. Bojí se smrti