Evropská unie prostřednictvím svých projektů vynaložila na podporu transformace systému péče o ohrožené děti přes 700 milionů korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí přispělo částkou necelých 500 milionů korun, přesto nedochází k výraznému snižování počtu dětí v ústavech, a posun nenastal ani v podpoře náhradní rodinné péče.
Od roku 2015 do roku 2023 klesl počet dětí v ústavní péči z 8 434 na 7 341, což ale není nijak výrazné číslo. Počet dětí v pěstounské péči se zvýšil z 10 923 na 12 973. Ani toto není nijak závratné zlepšení.
Počet dětí v ústavní a pěstounské péči a související výdaje
Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu prokázala, že v transformaci systému péče o ohrožené děti chybí především jednotné směřování. Nepodařilo se sjednotit služby pro ohrožené děti pod jeden resort. Ke všemu už 12 let neplní Ministerstvo práce a sociálních věcí zákonnou povinnost spravovat informační systém, který by pracovníkům sociálně-právní ochrany poskytl potřebné údaje třeba o žadatelích o osvojení nebo o dětech v evidenci. Kvůli tomu pracovníci řeší zbytečnou administrativu ani nemají potřebné informace k tomu, aby práci s umisťováním dětí do pěstounských rodin zrychlili. „Nemáme žádné hromadné informace o možné volné kapacitě, prostě obvoláváme zařízení a zjišťujeme naplněnost,“ uvedl jeden z respondentů při kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu.