Až minulý pátek, po uplynutí všech předchozích termínů, se kraj rozhoupal ke schůzce se zástupci Správy železnic a s provozovatelem odchytové a záchranné stanice v Dalovicích. Právě Správa železnic je vlastníkem objektu, v němž odchytová služba působí, a kde by měla vzniknout i veterinární pohotovost. Správa nechala vypracovat projektovou dokumentaci, architekti přitom úzce spolupracovali právě se záchranáři. Jenže od října jako by projekt neexistoval. Kraj až začátkem července vzkázal, že se mu kvůli němu prý nikdo neozval. Jak je možné, že nové vedení si po volbách nevšimlo tak zásadního rozpracovaného projektu, nikdo nevysvětlil.
Kraj se proto podruhé se zástupci Správy železnic dohodl na společném postupu, aby prý nový prostor vznikl co nejdříve. „Naše společné jednání proběhlo velmi korektně. Mrzí mě, že jsme ztratili čas tím, že jsme nebyli vzájemně propojeni a komunikace probíhala po jiných linkách, ale nyní již nemáme čas se k tomuto vracet a je nutné, abychom společně zrealizovali projekt, který dá vzniknout prostorám pro novou veterinární pohotovost. V kraji veterinární pohotovost potřebujeme, protože lidé, jejichž mazlíčci mají nějaký zdravotní problém, s nimi teď musí jezdit velmi daleko. V kraji není dostatek veterinářů a my tuto službu prostě potřebujeme obyvatelům zajistit. Správa železnic by tak měla provést rekonstrukci nádražní budovy a vytvořit odpovídající prostor pro tuto službu,“ vysvětlila hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová, aniž by sdělila, čí vinou konkrétně projekt málem padl.
„Ohledně budoucího využití nádražní budovy v Dalovicích se snažíme vyjít maximálně vstříc jak současnému nájemci, tak i vedení Karlovarského kraje. Na posledním společném jednání jsme jim předložili první verzi zpracovaného projektu na úpravy prostor pro odchytovou službu. Pokud Karlovarský kraj rozhodne také o zřízení pracoviště veterinární pohotovosti, potřebné úpravy zapracujeme do projektu tak, aby se vše mohlo vybudovat v rámci jedné stavební akce,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
"Spolupráce kraje se Správou železnic je nyní zásadní pro další postup, obě strany jsou v souladu a velmi aktivně společně jednají," pochválil se krajský úřad v tiskové zprávě.
Při úrazu zvířete nebo náhlém onemocnění musejí lidé z Karlovarska do Prahy, ani v sousedním Plzeňském kraji totiž veterinární pohotovost není. Mnoho zvířat tak kvůli nedostupnosti péče zbytečně zahynulo nebo skončilo s velkými komplikacemi.