Dosud platilo, že nosorožec bílý byl v národním parku Garamba v Kongu vyhubený v roce 2006. Přestože od roku 1977 platil po celém území Afriky zákaz obchodováním s jeho rohy, pokračovalo masové vybíjení pytláky. Teď se však nosorožci bedlivě sledovaní ochránci přírody vracejí do míst, které se jim už jednou stala osudnými. "Návrat nosorožců bílých do Konga je důkazem toho, že se naše země snaží dostát závazkům, pokud jde o ochranu biologické rozmanitosti," uvedl Yves Milan Ngangay z Konžského ústavu ochrany přírody. Podle něho pochází současných šestnáct kusů, které budou žít v Garambě, ze soukromé rezervace na jihu Afriku. Podobný krok už před čtrnácti lety udělala i zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem, která rezervaci Ol Pejeta v Keni poskytla čtyři nosorožce bílé.
Translocation à Garamba
— Garamba National Park (@GarambaPark) June 10, 2023
Nous sommes particulièrement heureux de vous faire part d'une initiative inédite visant à rétablir l'équilibre écologique dans l'un des plus anciens parcs nationaux d'Afrique ! (1/4)#WhiteRhinoTranslocation #RhinoToGaramba #WhiteRhinoInDRC #AfricanParks pic.twitter.com/g469GZtb36
Nosorožec bílý žije ve volné přírodě především na území Jihoafrické republiky, i tam se považuje za ohrožený druh. Jeho příbuzný, který žil v severních státech Černého kontinentu, vyhynul už v minulých letech a dnes žijí poslední dva exempláře na světě ve zmíněné keňské rezervaci Ol Pejeta. Z rohů, které nosorožce stály životy, se vyrábí šperky, figurky a další suvenýry pro turisty. Používají se také v tradiční medicíně a mnozí věří, že představují silné afrodisiakum.