Po povodních nepijte vodu ze studní, když uklízíte, nasaďte si roušku

Státní zdravotní ústav vydal doporučení, jak se správně chovat a chránit si své zdraví v oblastech zasažených povodněmi. Rady se týkají nejen pitné vody, ale také bezpečného úklidu.

hero-root-cellar-gardenista

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Flikr

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: Flikr

Lidé by neměli pít vodu ze studní a raději využít vodu balenou, nebo dovezenou cisternou. Přestože podle dostupných informací povodně nepoškodily žádnou z vodáren, doporučují odborníci veškerou pitnou vodu z kohoutku nejprve před jejím požitím převařit. Všechny potraviny zasažené povodňovou vodou mají lidé raději vyhodit. Netýká se to jen těch bez obalu, jako jsou například uskladněné ovoce a zelenina, ale také zabalených potravin, do kterých mohla voda kvůli netěsnosti natéct. Příkladem jsou zavařeniny ve sklenicích. V pořádku by měly být potraviny v plechovkách.

Při úklidu po velké vodě mají lidé použít rukavice, vhodnou obuv a roušku, nebo nejlépe respirátor. Při vysychání bahna a víření prachu by totiž mohlo snadno dojít k nakažení infekcemi, které se často šíří špinavou povodňovou vodou, jedná se například o leptospirózu nebo žloutenku typu A.

Autor: Zuzana Beranová

Související

povodňový odpad
Domácí

Olomoucký kraj hledá firmu na likvidaci povodňového odpadu

potraviny
Ekonomika

Světové ceny potravin loni klesly, ale některé komodity stále zdražovaly

Rýn
Zahraniční Klimatické změny

Evropské vody potřebují ochranu před znečištěním a změnou klimatu

christmas-5850470_1280
Zdraví

Vánoce jsou svátky klidu a nových alergií