středa 2. dubna 2025

Po dvou stoletích se bobři vracejí zpátky do českých Krkonoš

I když na našem území vyhynuli bobři už na přelomu 18. a 19. století, koncem minulého století nastala změna. Bobři se vracejí z Rakouska, Bavorska i ze Saska. Podle odhadů jich u nás žije přes 15 tisíc.

beaver-rat-7738914_1280

Bobr evropský.
Zdroj: pixabay.com

  • Bobr evropský.
  • Zdroj: pixabay.com

Nejvíce bobrů se na našem území shromažďuje především na Šumavě a na jižní Moravě. Šanci na ně narazit jsou také ve středních Čechách. Krkonoše jsou však místem, kde sice bobři dříve žili v hojném počtu, ale postupně se pro ně zdejší krajina stala nehostinnou.

Bobři v Česku

Zdroj: AOPK

Od roku 2010 si ale právě tam svůj domov znovu hledají, a to na severovýchodním úpatí Krkonoš v povodí říčky Bobr. Nálezy z konce letošní zimy naznačují, že bobří kolonizace pokračuje proti proudu Jizery a jejích přítoků.

Bobrů zatím v Krkonoších moc není, na prudce tekoucích řekách si totiž nemohou postavit hráze. Navíc jim nevyhovuje ani dřevinná skladba břehových porostů. Pokud se tedy bobr přeci jen v Krkonoších uchytí, pak to bude díky lučním potokům v podhůří.

Bobři na Labi a Moravě

Jedna z největších a nejvýznamnějších populací bobrů v kontinentální Evropě se nachází kolem řeky Labe. Začíná v severních Čechách a táhne se téměř až k Hamburku. V Sasku a Sasku-Anhaltsku navíc pokrývá velké množství přítoků. Nezanedbatelná populace bobrů se vyskytuje i proti proudu Moravy vysoko na severu našeho území.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

Krkonošský národní park
Domácí

Krkonošský národní park uzavírá turistické trasy kvůli tetřívkům

Krkonoše
Domácí

Osm metrů sněhu je letošní krkonošské maximum. Rok od roku je sněhu méně

šikoušek zelený
Domácí

Krkonoše jsou domovem šikouška. Vzácný mech se stal chráněným druhem

Bobr
Domácí

Bobři se vrátili na Šumavu před 20 lety. Zadržují vodu a chutnají vlkům