pátek 11. července 2025

Po 300 letech historici identifikovali ostatky, patřily významnému lékaři

Více než 300 let trvalo, než antropologové a kriminalisté identifikovali ostatky významného barokního lékaře Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. Stalo se tak při revizi kosterního materiálu ze sbírky Národního muzea.

Jan František Löw z Erlsfeldu

Objev s velkým historickým významem přichází na dvojnásobné výročí.
Zdroj: Národní muzeum

  • Objev s velkým historickým významem přichází na dvojnásobné výročí.
  • Zdroj: Národní muzeum

Antropologové společně s kriminalisty, lékaři, archiváři a knihovníky učinili velký objev. Identifikovali ostatky dosud neznámého člověka jako Jana Františka Löwa z Erlsfeldu, který žil v letech 1648 až 1725. Šlo o významného barokního lékaře, šlechtice a také čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Letos uplynulo přesně 300 od jeho úmrtí a zároveň sto let od narození profesora Emanuela Vlčka, který se o identifikaci Löwa pokoušel už v roce 1971.

K identifikaci došlo v rámci revize kosterního materiálu uloženého ve sbírkách Národního muzea. Část ostatků se do sbírky dostala už v roce 1971, další části v letech 1999 a 2000. Odborníci však předpokládali, že jde o běžné ostatky. Až nový výzkum odhalil, že by mohlo jít právě o Löwa, osobního lékaře knížete Jana Adolfa I. ze Schwarzenbergu a císařského dvora a autora první české učebnice soudního lékařství.

Hlavní roli sehrála osteologická analýza, tedy vědecké zkoumání kostí, které umožňuje získat informace o věku, výšce, pohlaví, zdravotním stavu nebo životním stylu. Kromě toho antropologové využili i metodu superprojekce, která se používá k identifikaci neznámých lidských ostatků, zejména lebek, porovnáním jejich anatomických znaků s dochovanými portréty nebo fotografiemi.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

brýle pro virtuální realitu
Domácí

Národní muzeum spustilo projekt virtuální reality, která oživuje dějiny pokroku

Foto z výstavy Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha
Ostatní Výstava

Lovci mamutů ožívají: Výstava připomíná život i dílo Eduarda Štorcha

Foto exponátů Přírodovědeckého muzea v Horních Počernicích
Domácí Tipy na výlety

Muzeum v Horních Počernicích odhalí o víkendu jinak nepřístupné depozitáře a laboratoře

Barrande
Domácí

Na Barrandovských skalách je zpátky deska se jménem Barrande