Plzeň ožije filmem. Září bude ve znamení festivalu Finále

Další prestižní festival se uskuteční na západě Čech. V Plzni se představí 36. ročník Finále.

Eliška Křenková na plakátu k filmu Úsvit (2023)

Eliška Křenková na plakátu k filmu Úsvit (2023)
Zdroj: Bontonfilm

  • Eliška Křenková na plakátu k filmu Úsvit (2023)
  • Zdroj: Bontonfilm

V západočeské metropoli se uskuteční filmový festival přesně za měsíc, od 22. do 27. září. Nabídne průřez aktuální českou audiovizuální tvorbou. Od celovečerních filmů, přes dokumenty a seriály až po krátké filmy mladých tvůrců. Některé tituly budou uvedeny v předpremiérách. Soutěžní filmy zhodnotí nezávislá Mezinárodní odborná porota a Studentská porota Západočeské univerzity. Vítězné snímky získají cenu Zlatý ledňáček.

Z celovečerních filmů se diváci mohou těšit na kriminální drama Úsvit, jenž měl světovou premiéru na letošním Karlovarském filmovém festivalu, z něhož si odnesl nadprůměrné ohlasy (73 % na ČSFD). Snímek natočil autor Polednice (2016) a Stínohry (2022) Matěj Chlupáček. V hlavní roli září Eliška Křenková.

Dále se na Finále mimo jiné představí roadmovie Citlivý člověk. Jde o adaptaci stejnojmenného románu Jáchyma Topola. Snímek byl rovněž uveden letos ve Varech odkud si odnesl velmi rozporuplné recenze. Netradiční divácký zážitek slibuje i projekce animovaného krátkého filmu Ondřeje Moravce Tmání, prvního české filmu vytvořeného ve virtuální realitě.

Novinkou je speciální sekce pro neslyšící, kteří budou mít včetně doprovodu vstup zdarma. Do Plzně zamíří řada hvězdných hostů, kteří uvedou svá díla a diváci se s nimi budou moci osobně setkat. Cena vstupenek na jednotlivá představení je 100 korun. Festivalové akreditace budou v prodeji od 9. září.

Autor: Andrea Jančová
Zdroj: Festival Finále

Související

profimedia-0847708875.jpg
Ostatní Házená

Karviná zvládla sedmimetrový rozstřel a srovnala stav finále na 1:1

profimedia-0853563038.jpg
Ostatní Basketbal

Překvapení z Ústí narazí ve finále na hegemona z Nymburku

Valík,_east_portal
Domácí

Obchvat Plzně se začne opravovat. Řidiče od pondělka čekají omezení

profimedia-0873289713.jpg
Ostatní

Obhájce titulu začal finálovou sérii vítězně