Nejedná se o klasický zimní spánek, jaký známe třeba u medvědů, veverek, netopýrů nebo včel. Plazi se pro stav, který se označuje jako brumace, nerozhodují sami a ani se na něj nepřipravují tím, že by si předem vytvořili tukové zásoby. Brumace je typická pro plazy žijící v mírném pásmu, obvykle se ale ukrývají před zraky lidí ve svých skrýších.
Učebnicový stav útlumu nedávno předvedli aligátoři v Severní Karolíně nebo leguáni na Floridě. V americkém Swamp Parku se podařilo natočit 12 aligátorů v ledu. Z toho jim vykukovaly jen čenichy a části tlamy. Přírodovědci dokonce předvedli, že se jich můžou dotýkat a aligátoři se neprobudí. To se stalo, až když se teploty vrátily nad nulu. Park pak sdílel i fotky, podle kterých je jasné, že aligátoři jsou v pořádku.
Něco podobného se stalo leguánům před dvěma roky na Floridě. Když se hodně ochladilo, začali nehybní a ztuhlí leguáni padat ze stromů, kde se ukrývali. Tamní meteorologové dokonce ve svých předpovědích varovali před deštěm leguánů.
Brumation is similar to hibernation, and involves reptiles' metabolism slowing down dramatically and going into a lethargic state, in response to very low temperatures. So that's why alligators have been found in these conditions, surviving winter's cold https://t.co/cpVZt0Ooht pic.twitter.com/z1IFEVGbZo
— Massimo (@Rainmaker1973) December 28, 2018