Podle údajů ministerstva školství pracovalo v Česku v loňském roce přes 149 tisíc učitelů. V roce 2021 pobírali průměrnou hrubou měsíční mzdu ve výši 46 843 Kč, což je meziročně o 8 % více. Jejich výdělky odpovídaly 115 % průměrné celorepublikové mzdy. Ale ve srovnání se mzdou zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním šlo pouze o 76 %.
Zatímco výdělky učitelů na základních a středních školách se v minulém roce výrazně přiblížily hranici 50 tisíc, pedagogové v mateřských školách berou stále v průměru méně než 40 tisíc. Nejlépe placenou skupinou pedagogů v rámci regionálního školství byli středoškolští učitelé, kteří pobírali měsíčně v průměru 49,4 tisíc. Průměrná mzda učitelů na základních školách dosáhla v minulém roce 49,0 tisíce, což je o 10 tisíc Kč více než mzda učitelů v mateřských školách (39,1 tisíc).
Učitelky ve veřejných mateřských školách, které dostávají plat, jsou výrazně lépe finančně ohodnoceny ve srovnání s kolegyněmi pracujícími za mzdu, zpravidla v soukromých školkách. V roce 2021 vydělávaly v průměru o 10 tisíc více. Učitelství je nadále doménou žen. Loni zastávaly osm z deseti učitelských pozic v regionálním školství ženy.