Poslanecká sněmovna schválila převod financování mezd nepedagogických pracovníků ve školství z centrální úrovně na kraje a obce. Týká se to školníků, uklízeček, kuchařek i administrativy. Vládní koalice změnu prosadila přes nesouhlas opozice a školských odborů.
Ministerstvo školství pod vedením Mikuláše Beka (STAN) si od nového systému slibuje efektivnější správu škol. Obce a kraje mají na pokrytí výdajů dostat více z výnosů daní – konkrétně zhruba 32,4 miliardy korun ročně. Kritici však tvrdí, že to nebude stačit a samosprávy budou muset náklady dotovat.
Původně měla změna platit už letos v září, ale po kritice byl termín posunut na začátek příštího roku. Do té doby stát uvolní deset miliard korun, což podle odborů nestačí – chybí prý ještě 1,5 miliardy. Systém má zohledňovat provozní náročnost škol a motivovat zřizovatele k provozování školek či spojování menších základních škol.
Novela přináší i další změny – například větší podporu pro školní psychology, speciální a sociální pedagogy. Ti mají pomáhat při řešení problémů jako je šikana. Financování těchto pozic zůstane na státu.
Změny se týkají i budoucích učitelů. Novela zavádí systém provázejících učitelů, kteří budou mentorovat studenty na praxi. Podporu navíc získají školy s vyšším počtem žáků ze sociálně slabších poměrů.
Schváleny byly také úpravy přijímacího řízení na střední školy – například zrušení hybridních přihlášek. Uchazeči si nově vyberou čistě mezi papírovou nebo elektronickou verzí.