Nejčastěji cizinci přicházejí z Ukrajiny, Slovenska, Polska, Rumunska, Bulharska a Maďarska. Míří hlavně do průmyslových oblastí, kde firmy dlouhodobě postrádají pracovní sílu. Nejvíc jich pracuje ve zpracovatelském průmyslu, kde obsazují téměř každé čtvrté místo. Významné zastoupení mají i v administrativních a podpůrných činnostech, včetně zaměstnávání přes pracovní agentury.
V řadě případů čelí složitým podmínkám jako přeplněným ubytovnám, jazykovým bariérám nebo horší dostupnosti sociálních služeb. Tomu má předcházet vládní program Kvalifikovaný zaměstnanec, který stanovuje minimální mzdu pro zahraniční pracovníky na 1,22 násobek základní minimální mzdy, což je 25 376 korun měsíčně. Firmy mohou přihlásit do programu nejvýše 50 lidí za čtvrtletí. Pokud jich chtějí zaměstnat větší počet, musejí předložit společnou žádost včetně stanoviska obce k ubytování cizinců.
Nová pravidla se dotkla i pracovníků z Ukrajiny. Lidé s vízem strpění získali možnost přejít na zaměstnaneckou kartu a tím získat větší jistotu i možnost delšího pobytu. V sektoru sezónních prací, jako je zemědělství nebo turistický ruch, smí pracovníci nově zůstat v Česku nanejvýš devět měsíců. Firmy musí doložit kvalitu zajištěného ubytování.
Podle průzkumu považuje 69 procent Čechů počet zahraničních pracovníků za příliš vysoký. Přesto více než polovina lidí uznává, že bez nich by některé obory nemohly existovat. Problémy by mělo mělo stavebnictví, zemědělství i hotelnictví.