úterý 22. dubna 2025

Petice pomohla, obyvatelé Zlína možná zaplatí o trochu nižší daň z nemovitosti

Extrémní zvýšení daně z nemovitosti naštvalo obyvatele Zlína. Začali se bouřit, podepisovali petice a uspěli. Město se rozhodlo daňový koeficient, kterým se násobí základ daně, o něco snížit. Průměrně to prý bude o deset až 20 procent.

peníze

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels/Nicola Barts

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels/Nicola Barts

"Je opravdu nehorázné zvýšit daň z rodinného domu ze 1 700 na 9 685 korun. . Nemovitosti jsme nedostali zadarmo, museli jsme šetřit, platit bankám úroky z hypoték a teď za to ještě zaplatit tak nehoráznou daň?" ptá se obyvatelka města pod peticí. "Je to nehorázná zlodějina! Loni 5 000 a letos 13 500 korun! Jste darebáci a neděláte nic pro lidi, vše proti nám!" připojil se další komentující. Další lidé zase upozorňují, že daň je ve Zlíně vyšší než v Praze, zaznívají i slova jako nehoráznost, hnus, podraz nebo nemravnost.

Radnice se teď rozhodla, že připraví návrh na snížení místního koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti. "V loňském roce schválilo zastupitelstvo po 15 letech zvýšení daně z nemovitosti, vláda České republiky pak v rámci konsolidačního balíčku tuto daň ještě navýšila. Město na zvýšení státu nemohlo ze zákona reagovat, nyní se však připravuje daň z nemovitosti snížit," informoval Minutové zprávy mluvčí radnice Tomáš Melzer.

Město podle něj kvůli nutným opravám a investicím navýšilo koeficient tak, aby vybralo asi 80 milionů navíc. "Vláda následně i přes odpor města daň navýšila o dalších 110 milionů, které jsou prakticky příjmem státu. Kromě navýšení daně o 80 procent změnila vláda i pravidla výpočtu této daně," vysvětlil mluvčí.

„Chápu rozhořčení občanů, naštvaný jsem i já, když na nás současná vláda hodila výrazné navýšení daně, které je bohužel nesprávně spojováno s kroky města. Město daň navýšilo o 80 milionů, nikoliv o 190. S úpravou výše daně ze strany státu jsme zásadně nesouhlasili. Proto nyní připravujeme snížení daně z nemovitosti v průměru asi o 16 procent,“ sdělil primátor města Zlína Jiří Korec.

Koeficient pro výpočet daně z nemovitých věcí by se měl snížit o 0,3 a bude tak 2,3. Města a obce přitom můžou používat koeficient, kterým se násobí základní daň z nemovitosti, v rozmezí od 0,5 do 5.

„Původní úpravou koeficientů mělo dojít k navýšení ročních příjmů města z daně nemovitých věcí z původně vybíraných 56 milionů na částku 141 milionů. Po snížení místních koeficientů se sníží příjem města o více než 40 milionů korun. Díky konsolidačnímu balíčku přijde naopak ročně město Zlín na příjmové straně přibližně o sto milionů korun ročně. Navrhované snížení tak jde čistě na vrub městského rozpočtu,“ upřesnil náměstek primátora pro oblast financí Miroslav Chalánek.

Související

Památník Tomáše Bati
Domácí Tipy na výlety

Památník Tomáše Bati nabídne květnové noční prohlídky a volný vstup

Silnice_11_v_Havířově
Domácí

Obchvat Havířova zasáhne okolní obce. Jejich obyvatelé už sepisují petici

větrná energie
Domácí

Žádné větrníky! Protesty proti větrným elektrárnám cloumají pohraničím

Karel_Schwarzenberg
Domácí

Pražská pocta Karlu Schwarzenbergovi. Náplavka by měla nést jméno knížete