čtvrtek 21. listopadu 2024

Petice označuje Soutok za politické rozhodnutí, ministr odpůrce za křiklouny

Zapsání Soutoku mezi chráněné krajinné oblasti je už připravené. Odpůrci však chtějí toto rozhodnutí zvrátit peticí.

F4jEr9UW8AAbWEH

Soutok, místo střetu dvou řekl, Moravy a Dyje.
Zdroj: X

  • Soutok, místo střetu dvou řekl, Moravy a Dyje.
  • Zdroj: X

Předpokládané vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok v nejjihovýchodnějším cípu České republiky vzbuzuje protichůdné reakce. Proti záměru ministerstva životního prostředí už dokonce v Břeclavi, Lanžhotě a okolních obcích vznikla petice, pod kterou se podepsaly čtyři tisícovky lidí, jimž se kroky ministerstva nelíbí a označují je za politický tah.

Podle signatářů petice je sám záměr zcela zbytečný a jen do oblasti nažene více turistů. Poukazují i na to, že s vlastníky pozemků se nejednalo podle regulí a jejich námitky nikoho nezajímají. Nikdo navíc nejednal ani s velkými zemědělci z obcí Bulhary či Přítluky, kterých by se vyhlášení chráněné krajinné oblasti rovněž citelně dotklo. Nespokojencům se rovněž nelíbí, že je ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) nazval křiklouny z Lanžhota, aniž by se vyjádřil k jejich námitkám.

Ministerstvo tvrdí, že informace, které protestující předkládají, se nezakládají na pravdě. V souvislosti s vyhlášením chráněné krajinné oblasti se nepočítá se zákazem vstupu do lesa, sběru lesních plodin či palivového dříví. Oblast pojmenovana po místě soutoku řek Dyje a Moravy je už nyní chráněná. Patří mezi Evropsky významné lokality, což podle odpůrců chráněné krajinné oblasti stačí.

Autor: Jan Skala

Související

Mostecká pánev
Domácí Školství

Stamiliony půjdou na podporu škol v uhelných regionech

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje

1280px-Building_of_Czech_TV
Domácí

Ať nedopadneme jako na Slovensku! Umělci a neziskovky posílají apel vládě

vlak
Domácí

Na výměnu starých vlaků dá ministerstvo 15 miliard