Předpokládané vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok v nejjihovýchodnějším cípu České republiky vzbuzuje protichůdné reakce. Proti záměru ministerstva životního prostředí už dokonce v Břeclavi, Lanžhotě a okolních obcích vznikla petice, pod kterou se podepsaly čtyři tisícovky lidí, jimž se kroky ministerstva nelíbí a označují je za politický tah.
Podle signatářů petice je sám záměr zcela zbytečný a jen do oblasti nažene více turistů. Poukazují i na to, že s vlastníky pozemků se nejednalo podle regulí a jejich námitky nikoho nezajímají. Nikdo navíc nejednal ani s velkými zemědělci z obcí Bulhary či Přítluky, kterých by se vyhlášení chráněné krajinné oblasti rovněž citelně dotklo. Nespokojencům se rovněž nelíbí, že je ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) nazval křiklouny z Lanžhota, aniž by se vyjádřil k jejich námitkám.
Vyhlášení CHKO Soutok opravdu neomezí dostupnost pitné vody a opravdu není unáhlené a neprodiskutované - první návrh na ochranu zdejších lužních lesů se objevil před 75 lety. Je čas to posunout. https://t.co/BTO1war51m
— ochranaprirody_aopkcr (@aopkcr) February 20, 2024
Ministerstvo tvrdí, že informace, které protestující předkládají, se nezakládají na pravdě. V souvislosti s vyhlášením chráněné krajinné oblasti se nepočítá se zákazem vstupu do lesa, sběru lesních plodin či palivového dříví. Oblast pojmenovana po místě soutoku řek Dyje a Moravy je už nyní chráněná. Patří mezi Evropsky významné lokality, což podle odpůrců chráněné krajinné oblasti stačí.