Klasika je klasika, to dlouhou dobu platilo i u panenky Barbie. Výrobce totiž přišel i s několika novinkami, které se příliš neosvědčily. Poprvé neúspěšně zaexperimentoval v 60. letech minulého století, kdy začaly vyrábět Barbiinu mladší sestru Skipper. Panenka měla poněkud zvláštní vlastnosti, při otáčení paže rostla a spolu s prodloužením těla se jí zvětšovala prsa. Podle rodičů nebyla panenka pro děti vhodná.
V 90. letech se výrobce spojil s výrobcem sušenek Oreo a vytvořil černošku oblečenou v barvách obalu sušenek. I ta zmizela z trhu kvůli nevhodnosti. Slovo Oreo totiž prý mohlo mít urážlivý význam pro barevné lidi.
V roce 2002 pak začala firma vyrábět nejlepší přítelkyni Barbie s odnímatelným těhotenským bříškem s dítětem uvnitř. I tuhle panenku zákazníci označili za nevhodnou, a tak zmizela z prodeje.
O čtyři roky později přišla na trh sada Barbie-Tanner. Tanner byl Barbiin zlatý retrívr, ke kterému byly přibalené i psí exkrementy se sběračem vybaveným magnetem, kterým mohla Barbie po pejskovi uklidit. Sady stáhla z regálů americká komise kvůli obavám o bezpečnost dětí kvůli možnému uvolnění magnetů.
V roce 2010 přišla na trh Barbie se zabudovanou kamerou. Děti se mohly v počítači dívat na svět skrze její náhrdelník. Ještě ten rok ale přišla FBI s varováním, že panenka by mohla být dokonalým nástrojem pro pedofily. V roce 2015 potom přišla firma s takzvanou Hello Barbie, ta zase uměla nahrávat věty a později je opakovat. Rodičům ale bylo nepříjemné, že je panenka prakticky neustále poslouchá.
Nejoblíbenější tak byla léta Barbie jako štíhlá blonďatá běloška s velmi útlým pasem. Dnes existuje Barbie několika postav, odstínů pleti, účesů i barev očí. Výjimkou nejsou panenky s handicapem, nebo nedávno uvedená Barbie s Downovým syndromem.