Už zítra odletí delegace složená z českých politiků a podnikatelů pod vedením předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na asijskou misi, která navštíví Jižní Koreu a především Tchaj-wan. Cesty má posílit obchodní spolupráci mezi Českou republikou a Tchaj-wanem a také utužit přátelské vztahy mezi oběma zeměmi. „Už teď mezi námi probíhá významná obchodní spolupráce, která bude i díky naší misi dále růst. V budoucnu má u nás Tchaj-wan například investovat 33 milionů dolarů do oblastí, které souvisejí s vývojem pokročilé technologie, jako jsou třeba čipy,“ řekla Pekarová Adamová.
„Nad to všechno je naším úkolem budovat spojenectví s demokratickými partnery, nikoliv se hrbit před diktátorskými režimy, jak by si to možná někteří přáli,“ dodala.
Její cesta, která se plánuje od července loňského roku, je totiž trnem v oku Číně, jejíž je Tchaj-wan součástí, ač léta usiluje o samostatnost. Čínské ministerstvo zahraničí dokonce vyzvalo ke zrušení cesty, která by podle tamního mluvčího mohla poškodit vztahy Číny a České republiky.
Taiwan je významný obchodní partner České republiky. Nejen, že sdílíme společné hodnoty, ale tamní firmy u nás investovaly miliardy korun a vytvořily tisíce pracovních míst.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) March 19, 2023
Naše skvělé vztahy budou ještě posíleny. 🇨🇿🤝🇹🇼 pic.twitter.com/VzWAxGIm0l
Společně s předsedkyní sněmovny na její asijskou misi odlétají poslanci , prorektor pro řízení kvality ČVUT Radek Holý, ředitel Národního muzea Michal Lukeš, ředitel strojírenské společnosti TGS Ondřej Charousek, viceprezident Spaceknow Jonáš Vlk či manažer energické firmy IBG Stanislav Cingros.