čtvrtek 13. června 2024

Pavel mluvil na summitu OSN. Válka byla tématem číslo jedna

Bez míru nemůže být cesta k udržitelnému rozvoji světa. To byla hlavní myšlenka českého prezidenta Petra Pavla na newyorském Valném shromáždění OSN.

profimedia-0806249079

Petr Pavel na summitu OSN v NY.
Zdroj: Profimedia

  • Petr Pavel na summitu OSN v NY.
  • Zdroj: Profimedia

Jako sedmý v pořadí z hlav států zemí z celého světa dostal na právě probíhajícím summitu ummitu OSN v New Yorku, slovo také český prezident Petr Pavel. Přestože jeho projev začal slovy o udržitelném rozvoji světa, brzy skončil u války na Ukrajině. Oba problémy jdou totiž podle Pavla ruku v ruce.
"Udržitelný rozvoj nemůže existovat bez míru. Ruská agrese způsobila obrovské škody v oblasti potravinové a energetické bezpečnosti. Také proto se cíle udržitelného rozvoje nedaří plnit podle očekávání," uvedl český prezident.


Pavel promluvil rovněž o klimatických závazcích České republiky. Slíbil, že stát do Zeleného klimatického fondu přispěje částku ve výši 4 milionů dolarů, což je zhruba 92 milionů korun, mezi lety 2024 až 2027.

Autor: Jan Skala

Související

15464292777_5af9c7d713_b
Zahraniční Klimatické změny

Indické ženy dostaly kvůli vedrům peníze od neziskovek

prof
Domácí

Pavel vyznamenal Čaputovou. Má stejný Řád bílého lva jako Fico a Alžběta II.

United_States_Secretary_of_Defense_Lloyd_Austin_hosts_Slovakia_Minister_of_Defence_Robert_Kaliňák_at_the_Pentagon_on_March_1,_2024_-_11
Zahraniční

Kaliňák žaluje svého předchůdce. Darování stíhaček byla vlastizrada, tvrdí

leopard2A7V-scaled
Domácí

Česká armáda nahradí sovětské tanky německými. Přijde to na 52 miliard