sobota 19. dubna 2025

Patří hominidní fosilie z Číny novému druhu pravěkého člověka?

Odlišné fosilní pozůstatky hominidů nalezených v Číně v 70. letech minulého století vyvolávají mezi paleontology v poslední době diskuze o jejich původu. Podle mnohých se jedná o zcela nový druh pravěkého člověka, který si zaslouží svůj název.

51847008223_e0a169be5c_c

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: Flickr

Čím se tito pravěcí lidé od všech dříve uznaných druhů odlišují? Na první pohled mají rapidně větší mozkovou část lebky. V porovnání s dnešními lidmi, jejichž mozek má průměrný objem 1 450 centimetrů krychlových, měl ten jejich kapacitu 1 700 až 1 800. Na Zemi žili přibližně před 160 tisíci až dvěma sty tisíci lety. Více toho o jejich životě prozatím odborníci neví.

Část paleontologů navrhuje pro doposud neidentifikovaný druh příhodný název Homo juluensis, což v překladu znamená Člověk s obrovskou hlavou. S tímto návrhem však nesouhlasí celá řada odborníků, podle kterých by mohl samotný název nově pojmenovaný druh pravěkého člověka pozvedávat na vyšší úroveň, než v jaké se reálně mohl nacházet. Další z řad paleontologů nesouhlasí ani s tvrzením, že by se mělo jednat o zcela nový druh. Prý na to neexistují dostatečné důkazy.

IMG_8977

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: Nature Communications

Související

Boeing
Ekonomika

Peking zablokoval dodávky Boeingu

Si Ťin-pching
Ekonomika

Čína se profiluje jako pilíř stability po Trumpově zmatku se cly

IMG_9373
Zahraniční Zajímavosti

Nalezená čelist u Tchaj-wanu patří Denisovanům. Měli velmi silné zuby

profimedia-0987210711
Zahraniční

Peking zažívá tajfun. V hlavním městě Číny jde o zcela neobvyklou věc