neděle 20. července 2025

Patologové pomáhají hlavně živým pacientům

Patolog pro svou práci už dávno nepotřebuje jen skalpel a chladicí boxy na těla, hlavním pomocníkem je mu digitální mikroskop a laboratoř. Obor v posledních letech prošel nemalou změnou, i když oddělení stále zůstávají na okrajích nemocničních areálů.

sjezd patologie

48.sjezd patologů se prvně konal ve Zlíně
Zdroj: Krajská nemocnice Tomáše Bati

  • 48.sjezd patologů se prvně konal ve Zlíně
  • Zdroj: Krajská nemocnice Tomáše Bati

Rozbory nádorových buněk a tkání a přesná diagnostika. Patologové zachraňují tisíce životů ročně. Oproti všeobecné představě jejich práce totiž slouží především živým pacientům. Většina činností lékaře s touto atestací se děje u mikroskopu. Na pitevně tráví jen čtyřicet procent svého času. Navíc patologovi v práci pomáhá technika jako je moderní digitální mikroskop, proto jim často stačí pouhé vzorky například kostní dřeně nebo tkáně a k diagnostice nepotřebují celé tělo.

Odborníků je velice málo. Oproti například chirurgům, kterých je v republice okolo tří tisíc, patologů jsou jen tři stovky.

O to důležitější je předávání informací mezi lékaři s tímto zaměřením. Možnost mají každý rok na patologickém sjezdu. Letošní osmačtyřicátý ročník byl ve středu ve Zlíně. Navštívilo ho přes sto odborníků z České i Slovenské republiky, aby se vzájemně obohatili o zkušenosti v různých oblastech patologie.

"Součástí byly i zajímavé přednášky z oblasti digitální patologie. Během sjezdu byly již tradičně předány ceny za nejlepší publikované odborné práce," říká primářka Patologického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati Dagmar Dolinská.

Související

Oprava frekventované silnice I/49
Domácí

Zlínská tepna v opravě přibrzdí provoz až do srpna

vlak
Domácí

Zlínský a Trenčínský kraj sjednotí veřejnou dopravu

Mládě hyenky hřivnaté
Domácí Fauna

Zlín slaví světový úspěch: Hyenky hřivnaté mají trojčata

profimedia-0456704009
Domácí Tipy na výlety

Baťův výtah je znovu v provozu po dvou měsících renovace