pátek 4. dubna 2025

Patologové pomáhají hlavně živým pacientům

Patolog pro svou práci už dávno nepotřebuje jen skalpel a chladicí boxy na těla, hlavním pomocníkem je mu digitální mikroskop a laboratoř. Obor v posledních letech prošel nemalou změnou, i když oddělení stále zůstávají na okrajích nemocničních areálů.

sjezd patologie

48.sjezd patologů se prvně konal ve Zlíně
Zdroj: Krajská nemocnice Tomáše Bati

  • 48.sjezd patologů se prvně konal ve Zlíně
  • Zdroj: Krajská nemocnice Tomáše Bati

Rozbory nádorových buněk a tkání a přesná diagnostika. Patologové zachraňují tisíce životů ročně. Oproti všeobecné představě jejich práce totiž slouží především živým pacientům. Většina činností lékaře s touto atestací se děje u mikroskopu. Na pitevně tráví jen čtyřicet procent svého času. Navíc patologovi v práci pomáhá technika jako je moderní digitální mikroskop, proto jim často stačí pouhé vzorky například kostní dřeně nebo tkáně a k diagnostice nepotřebují celé tělo.

Odborníků je velice málo. Oproti například chirurgům, kterých je v republice okolo tří tisíc, patologů jsou jen tři stovky.

O to důležitější je předávání informací mezi lékaři s tímto zaměřením. Možnost mají každý rok na patologickém sjezdu. Letošní osmačtyřicátý ročník byl ve středu ve Zlíně. Navštívilo ho přes sto odborníků z České i Slovenské republiky, aby se vzájemně obohatili o zkušenosti v různých oblastech patologie.

"Součástí byly i zajímavé přednášky z oblasti digitální patologie. Během sjezdu byly již tradičně předány ceny za nejlepší publikované odborné práce," říká primářka Patologického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati Dagmar Dolinská.

Související

elektrický autobus
Domácí

Zlínský kraj chce ekologickou dopravu. Plánuje vodík i nabíjecí stanice

výcvik psů
Domácí

Cvičiště pro výcvik psů ve Zlíně prošlo obnovou

Natáčení krimi série Místo zločinu Zlín
Film a TV

Zlín se stává kulisou pro nový krimiseriál

480279464_1212797263543774_2556464519730667912_n
Domácí

Hřib mění Pirátům název. Od voleb očekává dvouciferný výsledek