čtvrtek 30. listopadu 2023

Štěnice zavalily Paříž

Paříž bojuje se štěnicemi. Jsou v hromadné dopravě, hotelích i rodinných domech.

štěnice

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels

S invazí štěnic se potýká hlavní francouzské město. Drobní škůdci jsou hlášeni v hotelech, apartmánech i hromadné dopravě po celé Paříži. Obyvatelé hlásí nálezy tohoto titěrného hmyzu ve svých domovech. Na sociálních sítích kolují videa se štěnicemi z vysokorychlostních vlaků i pařížského metra.

Tito malí škůdci byli poprvé hlášeni v hotelech po celém městě během léta. Poté byly zaznamenány nálezy v kinech i hromadné dopravě. Pařížské společnosti specializující se na likvidaci hmyzích nákaz uvádějí, že v posledních týdnech jsou přetíženy. Pařížané průměrně utratí přes 11 tisíc korun za deratizaci, pokud objeví ve svých domovech štěnice. Městská rada Paříže je zvláště znepokojena potenciálním rizikem pro návštěvníky letních olympijských her v příštím roce.

Máme tu problém se štěnicemi, který je otázkou veřejného zdraví a mělo by s ním tak být nakládáno,“ napsal místopředseda pařížské radnice Emmanuel Grégoire francouzské premiérce Élisabeth Borne. Vyzval vládu, aby vypracovala akční plán pro řešení tohoto problému na národní úrovni.

Ministr dopravy Clément Beaune již oznámil setkání s různými provozovateli veřejné dopravy v tomto týdnu s cílem „uklidnit a ochránit“ cestující. Štěnice jsou sice malé, ale viditelné pouhým okem. Dokáží se snadno šířit a rády se skrývají v matracích a dalším měkkém nábytku, jako jsou závěsy, ale také mezi podlahovými prkny, v elektrických zásuvkách a dokonce za tapetami na zdech. V noci vylézají, aby se živily krví teplokrevných živočichů, včetně lidí.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: CBS News

Související

Kuřáci ve Francii už mají smůlu. Míst, kde si zapálí, rychle ubývá.
Zahraniční

Francie vytáhla do boje proti kuřákům. Nezapálí si na pláži ani v parku

metro paříž
Zahraniční

Pařížské metro při olympiádě podraží

grapes_lake_plant_nature_winegrowing_wine_rebstock_outlook-1384467
Ekonomika

Vinaři z jižní Evropy hlásí problémy. Může za ně nevyzpytatelné počasí

wikimedia commons
Krimi

Pilot neúmyslně usekl hlavu parašutistovi, dostal podmínku