Vlastnické právo na všechny žijící pandy velké si nárokuje Čína. Od roku 1984 Čína pandy okolním zemím nedaruje, ale půjčuje po dobu deseti let. Ve volné přírodě žije odhadem 1 800 pand velkých a dalších 65 žije v zoologických zahradách ve více než dvaceti zemích světa. Nyní o pandy přijdou Spojené státy americké. V USA byly pandy k vidění od roku 1972. Do konce letošního roku vyprší desetiletý kontrakt zoologické zahradě ve Washingtonu, D. C. Vzhledem k problematickým diplomatickým vztahům mezi USA a Čínou nebude smlouva prodloužena.
Kromě zoologické ve Washingtonu má čtyři pandy velké také atlantská zoologická zahrada. Té vyprší smlouva o zapůjčení pand příští rok a pokud nebude prodloužena, tak po více než 50 letech přijdou USA o pandy velké.
Diplomacie Číny ohledně pand je taková, že kromě pouhého zapůjčení na 10 let, si za každou zapůjčenou pandu nárokuje roční poplatek ve výši jednoho milionu dolarů a mláďata narozená v zahraničí musí být před dosažením čtyř let vrácena Číně.
Čína zapůjčuje pandy výhradně zemím, se kterými uzavřela důležité obchodní dohody. Z toho důvodu neuvidíte pandy v Londýně, ale v Edinburghu. Skotská zoo se chlubí pandami od roku 2011, kdy země uzavřela s Čínou ropnou dohodu.
V rámci Evropy jsou pandy k vidění kromě Edinburghu také v zoologických zahradách v Berlíně, Vídni, Madridu, francouzském městě Saint-Aignan či belgické obci Brugelette. Dále jsou pandy k vidění v Japonsku, Thajsku, Malajsii, Austrálii nebo v Kanadě.
Kromě USA mohou přijít o pandy také Skotsko a Austrálie. Oběma zemím vyprší kontrakt na konci tohoto roku.