Změnily se nejen metody výzkumu, ale i pohled na to, jaká by měla být příprava na budoucí hrozby. Dnešní lov na nové viry není chaotickou snahou o záchranu v poslední chvíli, ale promyšleným, systematickým a globálně koordinovaným úsilím.
Vědci po celém světě si uvědomili, že tradiční modely detekce nových virů nestačí. Mnoho výzkumných týmů začalo využívat nové technologie, které umožňují rychlejší a přesnější analýzu genetického materiálu virů v přírodním prostředí.
Přenosné sekvenátory DNA a RNA, které kdysi patřily do vybavení špičkových laboratoří, dnes běžně používají terénní týmy v deštných pralesech, na trzích s divokými zvířaty i v městských aglomeracích.
Změnil se i způsob, jakým vědecké týmy přistupují k samotnému hledání nových virů. Místo čekání na propuknutí nemoci vznikají projekty, které systematicky mapují viry v populacích netopýrů, hlodavců a dalších zvířat, jež slouží jako přirozené rezervoáry patogenů. Cílem není pouze identifikovat potenciálně nebezpečné viry, ale také pochopit, jak dochází k přenosu ze zvířete na člověka.
Pandemie ukázala, že spolupráce mezi vědci, vládami a mezinárodními organizacemi musí být rychlá a efektivní. Přístup k datům se mezi nimi otevřel.
Důležitým aspektem se stala i práce s veřejností. Vědci se snaží být transparentní a lépe komunikovat, aby tak předešli šíření dezinformací a paniky.
Výzkum virové rozmanitosti získal nové priority. Dříve se hlavní pozornost soustředila na viry přímo ohrožující člověka, jako je HIV, ebola nebo chřipka. Dnes virologové sledují i viry, které zatím nemají žádný známý dopad na lidské zdraví, ale mohou v budoucnu představovat riziko. Lepší znalost virového světa umožní rychlejší reakci a efektivnější obranu.