Už přes týden dýchá téměř 50 milionů obyvatel jižní Asie toxický smog. Zarudlé oči nebo bolestivé puchýře jsou nejčastější zdravotní komplikace, kterými teď lidé v této oblasti trpí. Značně zasažená je i provincie Pandžáb ve východním Pákistánu. Pandžábská provinční vláda nařídila uzavřít školy, úřady, nákupní centra i parky hned v několika městech včetně Láhauru, což je druhé nejlidnatější město Pákistánu.
Důvodem jsou znepokojivé výsledky měření kvality ovzduší. Index, který měří hladinu jemných částic ve vzduchu, se tam pohyboval kolem hodnoty 400. To je čtyřikrát více, než je kritická hranice, kdy začíná být znečištění zdraví nebezpečné.
Otevřeno v Pandžábu zůstává ve zdravotnických zařízení, obchodech s potravinami a čerpacích stanicích. Úřady doporučují lidem vůbec nevycházet ze svých domovů, pokud je to ale nevyhnutelné mají použít ochranné masky.
Trvalé znečištění pak může vést i k dlouhodobějším zdravotním problémům včetně rakoviny plic. Klíčovou příčinou smogu je podle některých odborníků vypalování zbytků plodin na polích, aby se připravily na novou sezónu. Což jsou v tomto období běžné praktiky milionů farmářů i v sousední severní Indii, kde dosahuje znečištění podobných hodnot.
Podle studie vytvořené Chicagskou univerzitou, zkracuje znečištěné ovzduší lidem v nejznečištěnějších oblastech Pákistánu život až o sedm let.