Návrh na odvolání šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen příliš šancí na úspěch nemá. Musely by se k němu připojit dvě třetiny poslanců Evropského parlamentu, což je věc, které je takřka nereálná a to i přesto, že s celou věcí přišel rumunský europoslanec Gheorge Pipere ze Strany evropských konzervativců a reformistů (ECR), která je největší silou v Evropském parlamentu. Jeho snahy ostře kritizují i členové této frakce, například zástupci tuzemské ODS, kteří dokonce volí nevybíravá slova.
Rumunská iniciativa však našla podporu u třetí největší frakce, Patriotů pro Evropu. Přestože ani oni příliš nevěří na úspěch tohoto konání, slovy jejich europoslance Filipa Turka (Motoristé sobě), bude mít hlasování o nedůvěře, které už podporu zákonodárců našlo, zejména politicky silný dopad.
Von der Leyen bude čelit hlasování o nedůvěře kvůli své tajné konverzaci se šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou v době největšího náporu pandemie onemocnění Covid-19 v roce 2021. Navrhovatelé zdůrazňují, že ani po výzvách ke zveřejnění obsahu konverzace tak von der Leyen neučinila, čímž byly porušeny zásady transparentnosti.
Pokud by byla německé političce vyslovena nedůvěra, zhroutila by se s ní celá Evropská komise. Následoval by dlouhý výběr nových komisařů z jednotlivých zemí.
📢 Konzervativní europoslanci otřásají Bruselem. 🇪🇺
— Filip Turek (@DolphSegal) June 27, 2025
Připojil jsem se k iniciativě, která dosáhla potřebného počtu podpisů pro spuštění návrhu na vyslovení nedůvěry předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen. O návrhu by se mohlo hlasovat už v červenci.
Důvod? Pfizergate.… pic.twitter.com/j9JQI1T8a0