úterý 23. dubna 2024

Padesátka států vybídla Rusko k míru. Konec války je ale v nedohlednu

OSN a desítky světových zemí sice vyzývají k ukončení války na Ukrajině, které je však v nedohlednu. Na území východoevropského státu se už bojuje přesně dva roky.

Reporter's_Notebook_-_Confusion,_Chaos_as_Russia_Invades_Ukraine_02

Den první. Přesně před dvěma lety dopadly první ruské střely na Charkov.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Den první. Přesně před dvěma lety dopadly první ruské střely na Charkov.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Válka na Ukrajině se táhne už přesně dva roky a její konec je v nedohlednu. Fronta ve východní části země se posouvá o několik kilometrů oběma směry, kdy po letní ukrajinské ofenzivě převzala nyní větší iniciativu ruská armáda a zpět dobývá území, které loni ztratila. Ovšem je stále daleko k tomu, aby mohla vyhlásit dobytí Kyjeva či Oděsy, tedy velkých ukrajinských měst. Jako největší úspěch si připsala ovládnutí třicetitisícového města Avdijivka, ovšem zaplatila za to děsivý účet v podobě desetitisíců mrtvých vojáků. Podle ukrajinských informací, které však nelze nezávisle ověřit, ztratilo Rusko během dvou let 300 tisíc mužů, přičemž počet ukrajinských padlých je šestinový. Pokud jsou tato čísla pravdivá, blíží se ruské ztráty počtu zabitých amerických vojáků za druhé světové války a takový počet neztratil ani Sovětský svaz během desetileté operace v Afghánistánu, ani Spojené státy ve Vietnamu.

V souvislosti s dvouletým výročím války na Ukrajině vyzval generální tajemník OSN António Guterres a další více než padesátka států k ukončení bojů a ke stažení ruských vojsk. "Je nejvyšší čas na mír," řekl Guterres. Podle něho je nutné vyšetřit všechny válečné zločiny a odpovědné osoby postavit před soud.

Ovšem k tomu, aby Ukrajina a Rusko spolu zasedli k jednacímu stolu, je pořád velmi daleko. Ruský prezident Vladimir Putin je podle signálů z Kremlu ochoten o ukončení konfliktu jednat, ovšem Rusko se podle něho nevzdá územních nároků na Krym a čtyři východoukrajinské republiky, které se referendu připojily k Ruské federaci. Ukrajina jednání zcela odmítá a nechce je vést se současnou ruskou vládnoucí garniturou. Kyjev rovněž kategoricky odmítá narušení své územní celistvosti.

Autor: Jan Skala

Související

Robert Oppenheimer
Zahraniční Výročí

Otec atomové bomby se narodil před 120 lety

437574446_3564855510431466_8334234056602367149_n
Zahraniční

Nad Ruskem vyhrajeme, tvrdí Zelenskyj. Americké peníze mohou dorazit za týden

52005805046_77a70f2cd0_b
Domácí

Hradec Králové dal Černihivu peníze na opravu školky a chystá další sbírku

Immanuel Kant
Zahraniční Výročí

Immanuel Kant se narodil před 300 lety. Jeho myšlenky rezonují dodnes