Loni evidovala pojišťovna 17 418 lidí se zhoubným melanomem. Melanom je agresivní rakovina kůže, která se vyvíjí z mateřských znamének. V ranných stádiích bývá léčba úspěšná, v těch pokročilých je onemocnění život ohrožující.
„Počet pacientů s melanomem každým rokem roste a prognózy do budoucna nejsou bohužel příliš optimistické. Na druhou stranu díky pokroku v medicíně došlo v posledních letech k výraznému zefektivnění léčby melanomu,“ říká náměstek ředitele pojišťovny Jan Bodnár.
Úspěšná léčba spočívá v chirurgickém zákroku i radioterapii, případně ve využití dalších technik. V pokročilejších stádiích se používá biologická léčba a imunoterapie. „Zhruba tisíc pacientů se léčilo pomocí cílené biologické léčby a imunoterapie. Ta je v současnosti nejmodernější a zároveň nejdražší metodou,“ vysvětluje Bodnár.
Za posledních pět let se počet pacientů léčených cílenou biologickou léčbou zdvojnásobil. Důležitou roli proto hraje prevence, ochrana před slunečními paprsky a pravidelná kontrola mateřských znamének.
Biologická léčba
Biologická léčba využívá látky vyrobené z živých organismů. Ty se můžou v těle vyskytovat přirozeně nebo se vyrobí v laboratoři. V případě léčby zhoubných nádorů některé z těchto látek stimulují imunitní systém nebo jej naopak potlačují, aby pomohly tělu bojovat s nádorovým onemocněním. Jiné látky napadají jednotlivé nádorové buňky, což může pomoci zabránit jejich růstu nebo je přímo usmrtit. Látky používané při biologické léčbě můžou také zmírnit některé nežádoucí účinky léčby.