Výbuch sopky o síle desítek hirošimských bomb, který vystřelil vodní páru do výšky až sto kilometrů nad zemským povrchem má podle některých odborníků na svědomí gigantickou ozonovou díru nad Antarktidou. Právě v polárních oblastech se trhliny v ochranné vrstvě země pravidelně objevují. Ta na jižní polokouli je pravděpodobně jedna z největších dosud zaznamenaných. Podle Evropské vesmírné agentury dosáhla až 16 milionů kilometrů čtverečních. Růst do rekordních rozměrů nejspíš podpořil i letošní silný jev El Niño.
Podle odborníků ale není důvod k panice. I když ozonová vrstva chrání planetu před škodlivým slunečním zářením, oblast nad kterou se díra nachází není osídlená a během několika týdnů by se měla začít z části zase zacelovat. "Vědci v současné době předpovídají, že globální ozonová vrstva opět dosáhne svého normálního stavu kolem roku 2050." řekl odborník z Evropské vesmírné agentury Claus Zehner
Ochranný plášť zeměkoule je poškozený od 70. let minulého století, kdy se ve velkém používaly škodlivé chlorfluoruhlovodíky ve výrobcích, jako jsou ledničky a aerosolové plechovky. Ty jsou od roku 1987 zakázané.