Otáčivé hlediště je pýchou Českého Krumlova. Už celých 65 let.

Za zachování otáčivého hlediště v Českém Krumlově podepsalo petici 130 tisíc lidí. I proto se tento unikát dožil pětašedesátky.

otáčivé hlediště

Otáčivé hlediště zažilo premiéru před 65 lety, 9. června 1958.
Zdroj: Wikipedia

  • Otáčivé hlediště zažilo premiéru před 65 lety, 9. června 1958.
  • Zdroj: Wikipedia

Přestože umístění otáčivého hlediště v barokních zahradách zámku v České Krumlově dlouhodobě kritizuje UNESCO a v devadesátých let Krumlovu dokonce hrozilo vyškrtnutí ze seznamu Světového dědictví, je do dnešních dnů jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů celého historického města na jihu Čech. Do provozu se otáčivé hlediště dostalo přesně před 65 lety, 9. června 1958, kdy se v Českém Krumlově uskutečnila premiéra hry Günthera Weisenborna Ztracená tvář.

Původní model je zhmotněním myšlenky českého scénografa lotyšského původu Joana Brehmse. Chtěl objevit nový divadelní prostor, který by už striktně nerozděloval herce a diváka. První točna představená v červnu 1958 unesla jen šedesát diváků. O rok později se už do otáčivého hlediště vešlo čtyři sta zájemců a v roce 1960 točna běžně vozila 550 diváků. V témže roce původní lidskou sílu, která hlediště otáčela, nahradil elektrický pohon.

Model ze šedesátých let vydržel v Krumlově do poloviny devadesátých let. Tehdy točnu nahradilo technicky modernější otočné hlediště pro 644 diváků. Poslední rekonstrukcí a vylepšením prošla krumlovská atrakce v roce 2020.

Autor: Jan Skala

Související

Povrch Titanu vyfocený sondou Huygens
Zahraniční Výročí

Historické přistání na Titanu otevřelo před 20 lety nový pohled na vzdálený svět

Foto devastujícího zemětřesení na Haiti z ledna 2010.
Zahraniční Výročí

Od katastrofálního zemětřesení na Haiti uplynulo 15 let

Mapa Společnosti národů
Zahraniční Výročí

Předchůdce OSN se zrodil před 105 lety

Karel_Josef_Capkovi_radio
Ostatní literatura

Na vojně nebyl, přesto měl strach z války. Čapek poukazoval na hrozbu nacismu