Jako mezinárodní ostudu vidí odmítnutí ratifikace Istanbulské smlouvy, která se zastává týraných žen a obětí domácího násilí, někteří čeští politici. V tomto duchu se vyjádřil zejména ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), který uvedl, že se z úmluvy stal strašák českých rodin. „Fakt mě to štve a mrzí, protože dáváme ženám a dívkám velmi špatný signál, že nepovažujeme za potřebné chránit oběti domácího násilí,“ napsal Dvořák na svůj účet na sociální síti X. Podobné stanovisko zastává i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který uvedl, že si dokonce musel v kanceláři ověřit, že žijeme v roce 2024 a ne ve středověku.
Bohužel Istanbulská úmluva neprošla Senátem. Mrzí mě, že se u nás z Istanbulské úmluvy udělal strašák "tradičních" českých rodin a i přes velké úsilí podporovatelů úmluvy se už kormidlo nepodařilo otočit. Je to mezinárodní ostuda. Fakt mě to štve a mrzí, protože dáváme ženám a…
— Martin Dvořák 🌈 (@_MartinDvorak) January 24, 2024
„Děkuji všem senátorům a senátorkám, kteří dnes společně s Piráty podpořili přijetí Úmluvy o potírání a prevenci násilí. Bohužel zbytek dal najevo, že je boj proti domácímu a sexuálnímu násilí ani pomoc obětem nezajímá,“ napsal Bartoš s tím, že Piráti budou za přijetí Istanbulské smlouvy bojovat i nadále. Pro její ratifikaci je také prezident Petr Pavel, který za ni dokonce lobboval před senátním jednáním, kdy tvrdil, že ji Česká republika měla přijmout už dávno. „Jsme jedním z posledních států Evropy, který se k ní dosud nezavázal a není žádný skutečný důvod, proč to dále odkládat,“ uvedl Pavel.
Šel jsem si radši ověřit do kalendáře, že fakt žijeme v roce 2024 a ne ve středověku. Děkuji všem senátorům a senátorkám, kteří dnes společně s Piráty podpořili přijetí Úmluvy o potírání a prevenci násilí. Bohužel zbytek dal najevo, že je boj proti domácímu a sexuálnímu násilí…
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) January 24, 2024
Smlouva Senátem neprošla o dva hlasy, proti ní se postavili senátoři za ANO, SOCDEM, KDU-ČSL a část zákonodárců z ODS a TOP 09. Ti uvádějí, že je třeba domácí násilí řešit, ale že v Istanbulské dohodě se velmi nevhodně vyskytuje genderová problematika, která nabourává hodnoty tradiční české rodiny a zavádí tyto otázky do škol.