Ostře sledované projevy. Na summitu OSN řečnil Zelenskyj i Lavrov

Valná hromada OSN dnes zažila nejtvrdší vystoupení. Nejprve promluvil ukrajinský prezident Zelenskyj a po něm ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

4c9BYC

Volodymyr Zelenskyj při svém projevu na půdě OSN.
Zdroj: Profimedia

  • Volodymyr Zelenskyj při svém projevu na půdě OSN.
  • Zdroj: Profimedia

Ve stínu války na Ukrajině se odehrával dnešní den summitu OSN, který se koná od začátku tohoto týdne v americkém New Yorku. Během středy totiž přišla řada na vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jehož krátce nato následoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jenž na valné hromadě zastoupil prezidenta Vladimira Putina, na něhož je vydaný mezinárodní zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí do Ruska.

Zelenskyj při svém projevu uvedl, že podporovat zbraněmi Ukrajinu a sankcionovat Rusko je naplněním Charty OSN. Podle Zelenského je v souladu s Chartou OSN i ukrajinský mírový plán, který počítá se stažením ruských vojsk za hranice z roku 1991, tedy i z anektovaneho Krymu.

Krátce po Zelenském vystoupil i Lavrov, který projev ukrajinského prezidenta neposlouchal. Ruský ministr zahraničí uvedl, že válka je důsledek dlouhodobého vměšování Spojených států a jejich spojenců do vnitřních záležitostí Ukrajiny po rozpadu Sovětského svazu. "V rétorice našich západních oponentů slýcháme hesla jako invaze, agrese, anexe. Ani slovo o skutečných problémech, o tom, že živili a otevřeně podporovali nacistické režimy, které přepsaly výsledky druhé světové války a historii jejich vlastních lidí,“ řekl Lavrov.

Autor: Jan Skala

Související

37441521842_048d6502c7_b
Zahraniční

Naděje pro Rusy: Federace i národní výbory žádají jejich start na olympiádě

20220331-zelenskyy-flickr-ac
Zahraniční

Zelenskyj nepožádal Ameriku o pomoc, není jasné proč

školní autobus
Krimi

Newyorský řidič školního autobusu byl obviněn ze znásilnění studentky

profimedia-0826873492
Zahraniční Válka na Ukrajině

Pokud Kongres nezakročí, USA přestanou pomáhat Ukrajině