Zoo Ostrava slaví světové prvenství. Její chovná skupina alexandrů čínských, barevných a otužilých papoušků z oblasti Himálaje, se rozrostla na rekordních 42 jedinců – včetně deseti mláďat vylíhnutých na jaře 2025. Tak početná kolonie se dosud v žádné jiné zoo na světě nevyskytuje.
Alexandři čínští jsou společenští papoušci, kteří v přírodě žijí ve skupinách až 50 ptáků. V ostravské zoo je najdete ve voliéře u expozice Zahradní umění Dálného východu, kde na sebe poutají pozornost hlasitým křikem. Mláďata se nyní učí samostatnosti, objevují okolní svět a někteří návštěvníci je mohou zahlédnout i na zemi, což je přirozená součást jejich vývoje.
Papoušci hnízdí v dutinách stromů, které v zoo nahrazují speciální budky ukryté v umělých skalách. Většinu mláďat úspěšně odchovali rodiče, jen dvě potřebovala krátkou výpomoc od chovatelek. Alexandři dosahují samostatnosti zhruba v půl roce života a pohlaví lze bezpečně rozeznat až ve věku dvou až tří let.
Zoo Ostrava chová tento druh od roku 2018 a od té doby odchovala téměř 70 mláďat. Alexandři zde žijí společně s bažanty zlatými. Ve volné přírodě obývají vlhké lesy Tibetu, Číny a severovýchodní Indie, ale kvůli úbytku stromů a nelegálnímu odchytu jsou v přírodě čím dál vzácnější. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody patří mezi druhy blízko ohrožení.