čtvrtek 3. dubna 2025

Opožděná pomoc stát zbytečně zatěžuje. Včasná intervence přináší úspory

Nová studie analytiků STEM ukázala, že investice do včasné sociální pomoci nejen zlepšují kvalitu života potřebných, ale také výrazně šetří veřejné finance.

výchova

Ilustrační foto.
Zdroj: StockSnap.io

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: StockSnap.io

Investice do včasné sociální pomoci přinášejí nejen úspory pro veřejné finance, ale i zlepšení života lidí v těžkých životních situacích. To potvrzuje studie analytiků STEM pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, která ukázala, že investice do sociálních pracovníků jsou tak efektivní, že by se z úspor dal zaplatit jeden pracovník pro každého potřebného. Studie se zaměřila na tři modelové příklady: samoživitelku s dětmi, osiřelého člověka se zdravotním postižením a seniorku trpící lékovou závislostí.

Výsledky ukázaly, že včasná pomoc přináší obrovské úspory. Například u samoživitelky se třemi dětmi činí úspora z včasného zásahu více než 1,5 milionu korun. U ostatních modelových příkladů se rozdíl pohyboval v řádech stovek tisíc korun, což ukazuje, že každé zpoždění v sociální pomoci přináší skryté náklady, které zatěžují jiná odvětví jako školství, zdravotnictví nebo spravedlnost.

Pokud bychom zůstali u čistě ekonomického pohledu, ukazuje se, že včasná intervence je mnohem efektivnější. Například v případě samoživitelky by úspora při včasném zásahu pokryla 28 měsíců práce sociálního pracovníka na plný úvazek. U osoby se zdravotním postižením by to bylo 7 měsíců a u seniorky 16 měsíců. Tato studie dokazuje, že včasné přidělení sociálního pracovníka je nejen lidsky, ale i ekonomicky výhodné.

Autor: Šimon Mitro

Související

Tesla
Ekonomika Elektromobily

Češi preferují spalovací auta. Elektroauta stále považují za drahá a nepraktická

TV
Film a TV

Filmy si denně pouští více než čtvrtina Slováků. Nejčastěji vybírají podle žánru a nálady

africká žena
Zahraniční Zdraví

WHO řeší úmrtnost matek. Tisícům lůze předejít

alkohol
Zahraniční Alkohol

Pití alkoholu a jeho dopad na zdraví: Jak to vidí Američané?