V roce 1925 se v americkém městě Dayton odehrál jeden z nejslavnějších soudních sporů své doby – tzv. Scopesův opičí proces. Šlo o soudní bitvu mezi moderní vědou a křesťanským fundamentalismem, která navždy změnila pohled na výuku evoluce v USA.
Zákon přijatý v březnu zakazoval učit teorii evoluce a přikazoval vyučovat stvoření člověka podle Bible. John T. Scopes, s pomocí místního podnikatele George Rappleyea, se záměrně nechal zatknout za porušení tohoto zákona a zapojil organizaci ACLU k obraně. Proti nim stanul William Jennings Bryan, třínásobný demokratický prezidentský kandidát a ikonický zastánce křesťanského fundamentalismu. Do obhajoby se zapojil i brilantní právník Clarence Darrow, a nastal tak dramatický souboj dvou velkých osobností.
Proces začal 10. července a přilákal davy zvědavců i novinářů. V soudní síni však obrana narazila, když soudce Raulston zakázal svědectví odborníků o evoluci a nechal zahajovat jednání modlitbami.
Darrow pak během procesu vystoupil s nečekaným krokem – povolal Bryana jako svědka, aby zpochybnil jeho doslovný výklad Bible. Bryan byl podroben ostřejšímu výslechu a veřejně zesměšněn. Nakonec porota po devíti minutách rozhodla o vině Scopese, který dostal pokutu 100 dolarů. I když Bryan vyhrál, jeho reputace byla otřesena a o pět dní později zemřel.
V roce 1927 Nejvyšší soud Tennessee rozsudek zrušil kvůli technické chybě, avšak otázky ústavnosti zákazu evoluce zůstaly otevřené až do roku 1968, kdy americký Nejvyšší soud definitivně zakázal podobné zákony jako protiústavní.