Zástupci kanceláře ombudsmana se vypravili do Domova u svaté Marušky, aby zjistili zdejší poměry. Personál domova je nejdřív odmítl pustit dovnitř, nakonec umožnil omezený přístup. Pracovníci úřadu zjistili několik závažných pochybení. Zařízení nemá registrací k poskytování pobytových sociálních služeb. Léky, a to i injekční, podává nedostatečně kvalifikovaný personál. Léky se navíc neskladují tak, jak by měly, a hrozí i pochybení při jejich přípravě a podávání. Chybělo i vedení pravidelné dokumentace. Zástupce ombudsmana rovněž upozornil na nedostatečnou nutriční péči. „Při zaznamenané praxi může snadno dojít k dlouhodobému zanedbání výživy klienta. Spatřuji zde riziko možných fatálních důsledků,“ uvedl Vít Schorm.
Prostory v domově ke všemu nejsou bezbariérové, přestože většina klientů má sníženou mobilitu. Proto se někteří z nich vůbec nedostanou ven. „Vzhledem k neuspokojivým zjištěním a nulovému zájmu zařízení o zlepšení jsem se rozhodl upozornit na situaci v bzeneckém Domově u sv. Marušky veřejnost,“ uzavřel výsledky návštěvy Schorm.
Domov u svaté Marušky není jediným zařízením, které seniory poskytovanými službami ohrožuje. V České republice je řada takových zařízení, jak vyplývá z poznatků kanceláře ombudsmana.
Návštěvy ombudsmana v zařízeních poskytující péči
Ombudsman provádí systematické návštěvy míst, kde se nacházejí osoby omezené na svobodě veřejnou mocí nebo v důsledku závislosti na poskytované péči, a to s cílem posílit ochranu takových osob před mučením, krutým, nelidským a ponižujícím zacházením. Návštěvy vždy probíhají neohlášeně a vykonávají ji pracovníci kanceláře ombudsmana se specializací na oblasti sociálních služeb a všeobecné a psychiatrické sestry.