Vědci ve středu přišli s překvapivým zjištěním o jednom z nejznámějších prvků Stonehenge, oltářním kameni. Ačkoli se dlouho věřilo, že tento kámen pochází z Walesu, nová geologická analýza naznačuje, že jeho původ je ve Skotsku, konkrétně v Orcadiánské pánvi, která je od Stonehenge vzdálená více než 750 kilometrů.
Podle profesora Chrise Kirklanda z Curtin University, který se na výzkumu podílel, tento objev ukazuje na vysoce organizovanou společnost v období neolitu. Přeprava tak velkého kamene na takovou vzdálenost by byla extrémně náročná, což naznačuje, že kámen mohl být přepravován po moři podél britského pobřeží.
Stonehenge se skládá ze dvou hlavních typů kamenů: sarsenů a modrých kamenů, mezi něž patří i oltářní kámen. Ačkoli většina modrých kamenů pochází z Walesu, chemická analýza prokázala, že oltářní kámen má odlišný původ.
Anglická kulturní organizace English Heritage označila tento objev za vzrušující, ale zároveň upozornila, že čím více se dozvídáme o Stonehenge, tím více otázek se objevuje. Účel této monumentální stavby zůstává stále nejasný – spekuluje se o astronomických či obětních funkcích.
The Altar Stone of the Stonehenge monument traveled roughly 435 to 465 miles in ancient times from Scotland all the way to England's Salisbury plain, a geological analysis has showed https://t.co/1IbYmLWFRC pic.twitter.com/ODUAKN9SO4
— Reuters (@Reuters) August 14, 2024
Great Scott! #Stonehenge’s #AltarStone is actually from Scotland, not Wales! @CurtinUni PhD student @anthony__clarke explains how they made the discovery, what it might mean for historians and why this quest was close to his heart! 👇
— Curtin Media (@CurtinMedia) August 15, 2024
Read more. 👉 https://t.co/6Y7YcuHqvb pic.twitter.com/xKub9GR2z2