pátek 18. července 2025

Olomoucká zoo chová jeden z nejvzácnějších živočišných druhů na světě

Druh ptáka, který byl naposledy viděn v přírodě před 50 lety, chová Zoo Olomouc.

hrdlička sokorská

Hrdlička sokorská
Zdroj: Zoo Olomouc

  • Hrdlička sokorská
  • Zdroj: Zoo Olomouc

Hrdlička sokorská je jedním z nejvzácnějších živočišných druhů na světě. Ve volné přírodě byla naposledy viděna v roce 1972 a je tedy považována za v přírodě vyhubený druh. V lidské péči aktuálně žije pouze 81 jedinců. Z nichž jednoho si můžete prohlédnou v Zoo Olomouc. Samce hrdličky obdržela olomoucká zoo z německé zoologické Karlsruhe.

Chov hrdliček sokorských je velmi složitý. Sice se snáší s ostatními ptačími druhy, ale vnitrodruhově je to problém. Ne každý sameček sokorské hrdličky utvoří pár s kdejakou samičkou. „Podle toho, u které samičky bude samec posedávat a vrkat, by měl být utvořen nejvhodnější pár. V případě nesouladu může dojít dokonce i k zabití samice. Je to bohužel jeden z důvodů, proč je v evropské populaci momentálně 52 samců ku 29 samicím,“ uvádí Zoo Olomouc.

Sokorksá hrdlička pochází ostrova Socorro v Tichém oceánu, nacházejícím se asi 600 km jižně od Kalifornského poloostrova. „Hrdličky „Sokorky“ se nevyskytovaly nikde jinde na zeměkouli než na tomto ostrůvku o rozloze pouhých 132 km2 . A to přesně do doby než osadníci introdukovali na ostrov nejdříve ovce, které vypásly vegetaci, a poté roku 1957, se vznikem mexické vojenské základny, také kočky, které dokonaly hrdliččinu zkázu jejich přímou predací,“ píše Zoo Olomouc.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Zoo Olomouc

Související

los
Domácí Fauna

Majestátní los se toulá českou krajinou. Pomozte s jeho ochranou

had
Světové dny Fauna

Den hadů

Ve Žďárských vrších na skalním útvaru Čtyři palice úspěšně vyletěla dvě mláďata sokola stěhovavého.
Domácí Fauna

Sokoli stěhovaví úspěšně opustili hnízdo ve Žďárských vrších

Alexandr čínský
Domácí Fauna

Ostravská zoo se chlubí největší kolonií alexandrů čínských na světě