Odvrácená tvář města andělů. Tisíce lidí žijí v polorozpadlých karavanech

V přepočtu víc než 50 tisíc korun měsíčně, tolik se průměrně platí za byt s jednou ložnicí v americkém Los Angeles. Spousta lidí si tak důstojné bydlení nemůže dovolit. Útočiště hledají v polorozpadlých karavanech, které hyzdí a znečišťují ulice.

3

V Los Angeles žije na 11 tisíc lidí v karavanech.
Zdroj: Los Angeles Times

  • V Los Angeles žije na 11 tisíc lidí v karavanech.
  • Zdroj: Los Angeles Times

Všude odpadky a zápach, tak to vypadá v ulicích amerického města andělů, které lemují karavany. Lidé, kteří si nemohou dovolit pronájem bytu, je využívají k bydlení. Obytné vozy, které jsou ve většině případů v dezolátním stavu, často stojí v zákazech. „K odtahu by bylo třeba velkých odtahových vozů. A likvidace takového zchátralého karavanu, který může obsahovat škodlivé chemikálie, vyjde asi na devět tisíc dolarů na vozidlo,“ vyjádřilo se k problému vedení města. V přepočtu by tak vyšla likvidace jednoho obytného vozu asi na 200 tisíc korun.

V některých ulicích se už město rozhodlo zakročit a odtah a likvidaci lidem nabízí. Zároveň se je snaží motivovat například poukázkami a proplacením motelových pokojů. Ne vždy je ale úspěšné. Lidé, kteří mají alespoň malou možnost, raději odjedou s karavanem o pár ulic dál.

Situace v některých částech města už je neúnosná. „Jeden z obyvatel čtvrti Venice mi řekl, že když se nedávno vracel domů z práce, zjistil, že nádrž na odpadní vodu jednoho z karavanů je vypuštěná na silnici. Aby se dostal ke svým domovním dveřím, musel se doslova brodit splašky,“ řekla členka městské rady Traci Park. Ta podala návrh, aby se veškerý pronájem i prodej obytných vozů ve městě přísně kontroloval a rezervace parkovacích míst nebyla možná bez písemného souhlasu města. To sice může zamezit nárůstu počtu nových případů, současný problém to ale nejspíš nevyřeší.

Podle posledního sčítání žije v okrese Los Angeles v obytných automobilech více než 11 tisíc lidí a stále přibývají. Nejvíc z nich se ocitlo na hranici chudoby kvůli pandemii covidu-19. Někteří obyvatelé obytných vozů třeba i mají práci, buď ale nechtějí platit nájem bytu, nebo si ho kvůli vysokým cenám prostě nemůžou dovolit. Jediným řešením je tak zajistit větší množství dostupnějšího bydlení, a to ještě nějakou dobu potrvá.

Autor: Nikola Velkoborská

Související

tropická bouře
Zahraniční

Tropická bouře zasáhne Texas

Joe Biden
Zahraniční

Biden umožní nelegálním migrantům získat občanství

profimedia-0882617687
Zahraniční Video

USA spalují vedra. Kalifornie hlásí rozsáhlé požáry

vlna veder USA
Zahraniční

USA zasáhne vlna veder. Místy bude více než 38 stupňů