Jen málokterý vládní návrh zákona přinesl tak rozporuplné reakce jako ten, který dnes bude pojednávat Poslanecká sněmovna a podle něhož by mělo dojít v razantnímu nárůstu platů vrcholových politiků, od prezidenta po řadového poslance. Vládní zástupci argumentují nutností zákon přijmout, protože pokud se tak nestane, nebude od Nového roku podle čeho platy politiků počítat a hrozí řada žalob. Zákonodárci by si od ledna měli podle návrhu přidat sedm procent, což se však nelíbí opozici, která hrozí blokováním normy.
S návrhem, který platy ústavních činitelů upravuje, přišel ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle jeho původního plánu měli politici dostat přidáno až 14 procent, což však vzbudilo obrovskou vlnu nevole i u odborových svazů. Ti nesouhlasí ani sedmiprocentním zvýšením a argumentují tím, že státní zaměstnanci dostanou od Nového roku přidáno 1600 korun. Plat prezidenta přitom vzroste o skoro 24 tisíc na celkových 365 tisíc a plat běžného poslance bude činit 109,5 tisíce, tedy o více než sedm tisíc více než dosud.
Jak už předeslal místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček, bude nejsilnější politický subjekt v tuzemsku požadovat další zmrazení platů, přestože peníze se politiků nepřidávali od dob covidové pandemie, kdy tento krok iniciovala vláda Andreje Babiše.
V rámci projednávání zmíněného zákona by mělo dojít i na debatu ohledně stotisícového ošatného pro manželku prezidenta republiky. Předkladatelem tohoto návrhu je rovněž Jurečka.