Kontejnery, ze kterých přetéká odpad z rychlého občerstvení, popelnice u domu plná obalů ze sousedního obchodu, nepotřebné papíry z kanceláře v nádobě na třídění papíru – běžný obrázek z ulic českých měst a obcí. Problém je, že odpad z podnikání, i kdyby se jednalo o vyhozenou propisku nebo krabičku od kancelářských potřeb, nesmí podnikatelé vyhazovat do běžných nádob. I kdyby podnikali doma, musejí si zaplatit svoz odpadu jako podnikatelé.
Podle zákona o odpadech si podnikající fyzická nebo právnická osoba může zajistit svoz dvěma způsoby, a to buď smlouvou se svozovou společností, anebo smlouvou s obcí.
Pražští podnikatelé, kteří produkují jen minimum odpadu, mohou využít službu virtuálních nádob na odpad. Po zaplacení poplatku od 200 korun asi do pěti tisíc pak můžou odpad dávat do nádob určených obyvatelům města. Pražští zastupitelé tak chtěli uvolnit popelnicové kapacity, mezi podnikateli ale o službu není příliš velký zájem.
I když hrozí vysoké pokuty, musely by úřady dokázat, že se podnikatel zbavil právě odpadu z podnikání. A to je u lidí pracujících z domova téměř nemožné.