"Jedna studie o tom, že očkované Češky rodí výrazně méně než neočkované, právě teď vyšla, a to ve vědeckém žurnálu International Journal of Risk & Safety in Medicine," píše v komentáři na webu Echo 24 Daniel Kaiser. Tvrdí také, že porodnost v České republice klesla za tři roky už o 35 procent a že propad může souviset s vakcínou proti covidu-19.
Zprávy už se nadšeně chytla pátá kolona v čele s Jindřichem Rajchlem, který je známý jako dezinformátor a vede do voleb hnutí PRO. "Další konspirace a dezinformace, která se stala pravdou. Za tenhle zločin prostě někdo musí nést odpovědnost. A my se o to po volbách postaráme," napsal Rajchl na své facebookové stránce.
"Ženy napíchané Covid vakcínou mají menší porodnost. Jeden by čekal, že ministr zdravotnictví řekne, že je potřeba to pořádně prošetřit, protože je to průšvih jako prase a ono nic!" přizvukují další antivaxeři.
Problém je, že studii odmítlo otisknout několik prestižních vědeckých časopisů. Upozorňovali na to odborníci už koncem května. “Minulý měsíc byl publikován preprint, který naznačuje spojitost očkování proti COVID-19 s poklesem porodnosti. Jedním z hlavních autorů je matematik Tomáš Fürst, člen Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků. Šest editorů vědeckých časopisů si příspěvek přečetlo a odmítlo ho ještě před zahájením recenzního řízení. SMIS a jeho stoupenci to interpretovali jako cenzuru a pokus o potlačení nepohodlných pravd. Ve skutečnosti toto odmítnutí nebylo cenzurou, ale odráželo rychlou a oprávněnou reakci na zásadní vědecké nedostatky. Editoři okamžitě odhalili základní metodologické chyby. Ty chyby jsou chybami tak elementárními, že se jich každý začínající výzkumník naučí vyvarovat již v prvním roce studia," upozorňují. Studie navíc vůbec neřeší věk matek, socioekonomický status, tedy vzdělání a výši příjmů, užívání antikoncepce nebo to, zda bylo těhotenství plánované.
Hlavní autorkou studie je Vibeke Manniche známá svými antivakcinačními postoji. Navíc její práce vycházela pouze ze statistik a odhadů.
Porodnost sice skutečně klesla, ale nikoliv o 35 procent, pouze o 24. Rodiči se totiž stávají slabé ročníky, což studie zcela ignorovala. Stejně jako fakt, že lidé s vyšším vzděláním a vyššími příjmy, kteří méně často odmítají očkování, také často odkládají rodičovství, na rozdíl od těch neočkovaných.