Ochranu opylovačů a dalších ohrožených druhů řeší ministerstvo

Účinnější ochranu ohrožených druhů by měla zajistit změna zákona.

včela

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Ministerstvo životního prostředí chystá změnu zákona o ochraně přírody. Ta by měla zajistit účinnější ochranu ohrožených druhů a další změny v oblasti ochrany rostlin a živočichů. „V posledních desetiletích čelíme prudkému úbytku biodiverzity, ta je přitom zásadní pro kvalitu našeho života. Na přírodě jsme plně závislí. Pokud bychom zůstali nečinní a úbytek biodiverzity by pokračoval, nevyhnutelné zhroucení ekosystémů by pro nás mělo katastrofální následky. Každý můžeme již dnes pozorovat úbytek hmyzu včetně opylovačů, přitom na nich závisí více než 75 procent potravinářských plodin,“ prohlásil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Současný systém ochrany druhů pochází z 80. let. „Nedokážeme čelit úbytku druhové diverzity v naší krajině, mizení opylovačů důležitých pro zajištění potravin, nechráníme dostatečně biotopy ohrožených druhů. Je proto nutné revidovat samotné základy systému druhové ochrany,“ uvedl Hladík. „Současný zákon neumožňuje dostatečně využívat nástroje pro plánování a realizaci aktivní péče o ohrožené druhy,“ doplnil Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ministerstvo životního prostředí proto navrhuje oddělit v zákoně oblast právní ochrany rostlin a živočichů od prioritizace péče o ohrožené druhy a přírodní biotopy. Tu doplní nástroje plánování a zajišťování aktivní péče o vybrané ohrožené druhy.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MZP

Související

ryba
Zahraniční Fauna

Čtvrtina sladkovodních živočichů je na pokraji vyhynutí

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno

Koniklec otevřený
Domácí Příroda

Koniklec se vrací do přírody. U Prahy bylo vysazeno sto nových rostlin