Ochranné limity na doplatky léků fungují od Nového roku bez problémů

Od 1. ledna začal fungovat nový systém sledování ochranných limitů na započitatelné doplatky za léky. Tento krok, součást širší digitalizace zdravotnictví, znamená, že po překročení limitu již pacienti nebudou muset čekat na vrácení peněz od pojišťoven.

léky

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Tima Miroshnichenko

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Tima Miroshnichenko

Od začátku letošního roku začal fungovat nový systém sledování ochranných limitů na započitatelné doplatky u léků. Pacienti už nemusí zpětně čekat na vrácení přeplatků od pojišťoven, protože nyní zaplatí pouze do výše ochranného limitu přímo v lékárně. Tento krok přinesla novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou podpořili Ministerstvo zdravotnictví, Státní ústav pro kontrolu léčiv a další zdravotní instituce.

Nový systém, který je součástí digitalizace zdravotnictví, funguje bez problémů. Započitatelné doplatky jsou nyní evidovány on-line v systému eRecept. Lékaři a lékárníci tak ihned vidí, zda pacient dosáhl ochranného limitu, a v případě jeho překročení už pacient doplatek neplatí. Limit a zaplacené částky si pacienti mohou sledovat v mobilní nebo webové aplikaci.

Po spuštění systému 1. ledna 2025 byl jeho provoz intenzivně monitorován, ačkoli některé lékárny a zdravotnická zařízení potřebovaly nastavit správnou verzi softwaru. Naštěstí byla situace rychle vyřešena a dnes všechny lékárny fungují bez problémů. Systém šetří čas i peníze pacientům, kteří nyní hradí pouze nezapočitatelnou část doplatků nebo cenu léků bez úhrady z veřejného zdravotního pojištění.

Autor: Šimon Mitro

Související

kočka
Zahraniční Ptačí chřipka

Nebezpečí ptačí chřipky roste. Nové případy infekcí u koček vzbuzují obavy

alkohol
Zahraniční Alkohol

Alkohol v USA by mohl nést varování o riziku rakoviny

řidičský průkaz
Domácí Auta

Platnost řidičáku letos vyprší 660 tisícům řidičů

450456108_1042325310582634_5094273845291840660_n
Domácí

Vládě se daří, tvrdí Pekarová Adamová a věří ve 30 procent pro SPOLU