Už tehdy se spekulovalo, že kytovec uprchnul ruskému námořnictvu. Moskva to nikdy oficiálně nekomentovala. Právě podezření na to, že se jedná o ruskou vojensky vycvičenou běluhu vedlo k tomu, že dostala jméno Hvaldimir, které vzniklo spojením norského výrazu pro velrybu hval a tradičního ruského jména.
How well do you know Hvaldimir...💦
— OneWhale (@onewhaleorg) April 4, 2023
Where does Hvaldimir live? Answer in the comments ⬇️
#hvaldimir #quiz #OneWhale #fun #inspire #comment #support pic.twitter.com/5Fsy1AmBFX
Asi nejproslulejší kytovec se nedávno se pohyboval ve fjordu u norského Osla, pak se přesunul k pobřeží Švédska. Jeho pohyb sleduje neziskovka OneWheel, podle které hrozí Hvaldimirovi nebezpečí.
Tým Hvaldimir je na místě, kde se běluha pohybuje a spolupracuje se švédskými orgány. „Ohromila nás švédská ukázková péče o Hvaldimira. Okamžitě nás kontaktovali a dokonce uzavřeli most, aby ho ochránili," těší zakladatelku neziskovky Reginu Hauk.
„Hvaldimir je extrémně zranitelný, protože Švédsko je vysoce osídlená země," doplnil Rich German z OneWheel.
Neziskovka se podílí na vzniku norské velrybí rezervace, kde by měl najít útočiště také Hvaldimir, dokud nebude možné vypustit ho zpět do divoké populace.
„Předpokládá se, že byl několik let součástí vojenského programu ruských mořských savců. Je to přátelská, ochočená, vysídlená, dříve zajatá velryba, která se spoléhá na lidi v sociální interakci. Běluhy jsou nesmírně společenské velryby, on ale poslední čtyři roky žije úplně sám. Proto vyhledává kontakt s loděmi i lidmi. Přitom nechápe, že je pro něj nebezpečný,“ popisují na svém webu členové týmu OneWheel s tím, že se se denně objevuje až 300 lidí, kteří chtějí Hvaldimira vidět. Už ho k vůli tomu zranily lodní šrouby, ostré předměty a rybářské háčky.
Hvaldimir prožil od roku 2019 tři roky pomalou plavbou ze severního Norska na jih, v posledních měsících ale záhadně zrychlil a opouští své přirozené prostředí.