sobota 19. dubna 2025

Ocelárny přerušují výrobu. Německu chybí elektřina, což žene její ceny vzhůru

Německo se nyní musí spoléhat na to, zda bude foukat či svítit slunce. Pokud se tak neděje, ceny elektřiny letí vzhůru, což zasazuje tamnímu průmyslu jednu tvrdou ránu za druhou.

pexels-photo-3855962

Německé ocelárny kvůli cenám elektřiny zastavují výrobu.
Zdroj: Pexels

  • Německé ocelárny kvůli cenám elektřiny zastavují výrobu.
  • Zdroj: Pexels

Německé zelené šílenství posledních let ukazuje svou stále ošklivější tvář. Po automobilkách zasahuje i do jiných odvětví průmyslu, o čemž se nyní přesvědčují i závody těžkého průmyslu. Z ocelárny v Riese totiž přišla zpráva, že podnik přerušuje kvůli extrémně vysokým cenám elektřiny výrobu. A není sám, podobné plány mají další spřízněné společnosti. Cena elektřiny vyskočila do absurdních hodnot ve čtvrtek, kdy se nyní pohybuje kolem 900 eur za MWh.

Do těchto čísel jí vyšponovalo počasí, které je nevhodné pro její výrobu. V Německu ji totiž zajišťuje 31 tisíc větrníků a tři a půl milionu fotovoltaik na střechách a polích. Z politických rozhodnutí byla v dubnu loňského roku odstavena poslední jaderná elektrárna v Bavorsku a nyní Německo musí elektřinu dovážet z Francie a Švýcarska, kde jaderné elektrárny pracují v běžném provozu. O jejich odstavení rozhodla před několika lety tehdejší kancléřka Angela Merkel poté, co vlna tsunami z Tichého oceánu smetla japonskou jadernou elektrárnu Fukušima.

Proti návratu k jádru či výrobě elektřiny z fosilních paliv, bojují zejména Zelení, kteří sedí ve spolkové vládě a jejich člen Robert Habeck je ministrem průmyslu, který za jeho vedení upadl do těžké krize, která se stále prohlubuje.

Autor: Jan Skala

Související

GoqfFENWkAEYPXx
Zahraniční

Oslavy konce války bez Ruska. Je to urážka, řekla Moskva na vrub Německa

Větrné_elektrárny_(Věžnice)_04
Domácí

Větrníky v ústí nad Orlicí nebudou. Zastupitelé záměr smetli ze stolu

lékařská prohlídka
Zahraniční

Německý lékař měl pečovat o umírající, místo toho je vraždil. Obětí je nejmíň 15

německá vlajka
Ekonomika

Německá ekonomika ztrácí dech